Uluslararası Robotik Turnuvası – TEKNOLOJİ'nin Türkiye etabı tamamlandı

Teknoloji ve sanatın eşsiz birleşimine tanıklık eden FIRST Robotics Competition (FRC) 2024 CRESCENDO temasıyla Türkiye'nin en parlak genç beyinleri yarıştı.

Fikret Yüksel Vakfı öncülüğünde ülkemizde her yıl düzenlenen ve küresel ölçekte faaliyet gösteren bu prestijli turnuva, lise öğrencilerine sanat da dahil olmak üzere STEAM (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) becerilerini sergileme fırsatı sundu. , bu sezon.

Sanat temalı robotların tasarlandığı, yapıldığı ve programlandığı bu yılki turnuva, katılımcılara festival havası yaşattı. Türkiye ve dünyanın dört bir yanından toplam 153 takımın ve 27 uluslararası takımın yarıştığı etkinlik, gerçek bir inovasyon ve yaratıcılık festivaline dönüştü.

Ulusal ve uluslararası platformlarda başarıya doğru

Dünya çapında düzenlenen turnuvalar 30'dan fazla ülkeden 3.350 takımın katılımıyla uluslararası bir arenaya dönüşürken, Türkiye'de ülkemizin 18 ilinden takımların yanı sıra Avustralya, İngiltere, Bulgaristan, Hindistan, Katılımıyla daha da renklenen fuara Polonya, Romanya, Çin, Çin Taipei ve İsviçre katıldı. En iyi performans sergileyen ve sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken takımlar, Nisan ayında ABD'nin Houston kentinde düzenlenecek Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.

Türkiye'de teknoloji ve sanatın buluştuğu arena olan FIRST Robotics Competition 2024, genç mucitlerin yenilikçi projeleri ve rekabetçi robot yarışlarıyla olduğu kadar önemli ziyaretçileriyle de dikkat çekti. Ülkenin üst düzey hükümet yetkilileri ve temsilcilerinin katıldığı etkinlik, sanat dünyasından da önemli isimleri ağırladı. Müzisyen Deniz Özçelik, piyanist Nehir Özengin ve yazar Can Kantarcı ilham verici konuşmalarıyla katılımcıları motive etti. Ayrıca Yoshinori Moriwaki, Ran Gordi, Maki Sarıçalı, Emiko Karayılmaz ve Elif Üstebay Tınar ile Kemençe sanatçısı Semih Aytaç'tan oluşan Japon davul grubu Masa-Daiko İstanbul, performanslarıyla etkinliği tam bir gösteriye dönüştürdü.

Fikret Yüksel Vakfı Türkiye Temsilcisi Ayşe Selçok Kaya, etkinliklerde gerçekleştirilen etkinliklerin çoğunun vakıf mezunları tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, mezunların topluma ve uluslararası alanda önemli katkılar sağladığını vurguladı. Kaya, bu yılın temasının öğrencilerin teknik becerilerinin yanı sıra sanatsal ve yaratıcı yeteneklerini de öne çıkardığını vurguladı.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir