Mahkeme, Elon Musk'un Tesla'dan alacağı 55 milyar dolarlık ikramiye paketini yasakladı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

ABD'nin Delaware eyalet mahkemesi, Elon Musk'un Tesla'nın yönetim kurulu tarafından verilen 55 milyar doları aştığı tahmin edilen ikramiye paketini alamayacağına hükmetti.

REKLAM

Beş yıl önce bir hissedar tarafından açılan davada Tesla CEO'su Musk ve şirket yöneticileri, elektrikli araç ve güneş paneli üreticisine karşı görevlerini ihlal ederek şirket varlıklarının israfına ve “Musk'un haksız zenginleşmesine” yol açmakla suçlanmıştı.

Hissedarın avukatları, tazminat paketinin Musk tarafından dikte edildiği ve Musk'tan bağımsız olmayan yöneticilerle yapılan “sahte müzakerelerin” ürünü olduğu için iptal edilmesi gerektiğini savundu.

Avukatlar ayrıca paketin yanıltıcı ve eksik beyanlar nedeniyle hissedarlar tarafından onaylandığını söyledi.

Savunma avukatları, tazminat planının, üyeleri bağımsız olan bir ücret komitesi tarafından adil bir şekilde müzakere edildiğini, bazı Wall Street yatırımcıları tarafından alay konusu olacak kadar yüksek performans hedefleri içerdiğini ve Delaware tarafından bile talep edilmeyen bir hissedar oylamasına tabi olduğunu savundu. kanun.

Savunma avukatları, Musk'un hakim hissedar olmadığını, çünkü o sırada şirketin üçte birinden daha azına sahip olduğunu belirtti.

Mahkemenin kararına tepki gösteren Musk, sosyal medya hesabından şunları söyledi: “Şirketinizi asla Delaware eyaletinde kurmayın.”

Musk şöyle devam etti: “Eğer hissedarların karar vermesine izin vermek istiyorsanız Nevada veya Teksas'ta bir şirket kurmanızı öneririm.”

Salı günü itibarıyla Forbes'un dünyanın en zengin insanları listesinin başında yer alan Musk, bu ayın başlarında Tesla'nın yönetim kuruluna, kendisine şirkette %25 hisse verecek yeni bir tazminat planı hazırlama çağrısında bulundu.

Şu anda şirketin yüzde 13'üne sahip olan Musk, geçtiğimiz hafta yüzde 25 hisseyle şirketi kontrol etmeyeceğini ancak güçlü nüfuza sahip olacağını açıklamıştı.

Kasım 2022'deki duruşmada Musk, ikramiye paketinin şartlarını kendisinin dikte ettiği veya planın yönetim kurulu, ücret komitesi veya planın geliştirilmesine yardımcı olan bir çalışma grubu tarafından tartışıldığı toplantılara katıldığı yönündeki iddiaları reddetti.

Ancak yargıç, Musk'un potansiyel çıkar çatışması olan hakim bir hissedar olması nedeniyle tazminat paketinin daha sıkı standartlarda tutulması gerektiğine karar verdi.

Hakim, 200 sayfalık kararında, “Musk'un tazminat planının onaylanmasına yol açan süreç son derece kusurluydu. Musk'ın, Tesla adına müzakere yapmakla görevli kişilerle kapsamlı bağları vardı” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir