Kolombiya resmen duyurdu: İsrail ile diplomatik ilişkiler kesildi! – Son dakika dünya haberleri

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, “Kolombiya hükümetinin, İsrail Devleti ile diplomatik ilişkileri bugünden itibaren kesme kararına ilişkin sözlü notu, dün resmi olarak Bogota'daki İsrail büyükelçiliğine iletildi.“Belirtildi.

Açıklamada, İsrail büyükelçisine diplomatik personelin ülkeden ayrıldığı konusunda Dışişleri Bakanlığı Protokol Müdürlüğü aracılığıyla bilgi verildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca Tel Aviv ve Bogota'daki konsolosluk faaliyetlerinin devam edeceği belirtiliyor.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Luis Gilberto Murillo dün yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Başkan Gustavo Petro'nun bu konudaki tutumu net, bakanlıktaki ekiplerimiz çalışıyor, durumu bu hafta İsrail büyükelçiliğine bildireceğiz.“dedi.

DİPLOMATİK İLİŞKİLERİN BOZULACAĞINI AÇIKLADI.

Petro, 1 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Gazze'de Filistin halkına yönelik saldırıların devam etmesi nedeniyle İsrail ile diplomatik ilişkilerin kesileceğini duyurdu.

İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığına dikkat çeken Petro, şunları söyledi: “Bugün sokağa çıkan tüm insanlık bizimle aynı fikirde; Soykırım çağına dönemeyiz. Bütün bir halkın insanlığın gözü önünde yok edilmesini öylece durup izleyemeyiz. Filistin ölürse insanlık da ölür.“dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir