Fransız polisi Filistin yanlısı öğrencileri Sciences Po'dan tahliye etti

Fransız polisi, Sciences Po olarak bilinen Paris Siyasi Araştırmalar Enstitüsü'nde Filistinlileri desteklemek için toplanan düzinelerce öğrenciyi uzaklaştırdı.

REKLAM

Fransa'da polis, Paris'teki prestijli Sciences Po üniversitesine girdi ve Gazze'deki protestolar kapsamında gece boyunca binaları işgal eden öğrencileri tahliye etti.

Yaklaşık 70 öğrencinin binalardan çıkarılması sırasında herhangi bir şiddet olayı yaşanmadı.

Sciences Po yöneticisi Jean Basseres, protestocuların İsrail üniversiteleriyle ilişkilerini gözden geçirme taleplerini reddetti.

Sciences Po sözcüsü, Reims, Le Havre ve Poitiers'teki bazı uydu kampüslerinin de protestolardan etkilendiğini söyledi.

Fransa'nın üçüncü büyük şehrinde bağımsız bir üniversite olan Sciences Po Lyon, Lille'deki gazetecilik okulu gibi protestocu öğrenciler tarafından engellendi.

“Kalıcı bir protesto kampı kurulmadı”

Başbakan Gabriel Attal'ın ofisinden yapılan açıklamada, protestocu öğrencilerin ülke genelindeki 23 yükseköğretim kurumundan tahliye edildiği belirtildi.

Notta, “Yurtdışında, yani Atlantik'in diğer tarafında gördüklerimizin aksine, Fransa'da kalıcı bir protesto kampı kurulmadı” yazıyor. Söylendi.

Sciences Po, Fransa'ya yayılan ancak Amerika Birleşik Devletleri'ndekilerden çok daha küçük ölçekte kalan öğrenci protestolarının merkez üssü haline geldi.

Sorbonne Üniversitesi'nden Amerikan çalışmaları profesörü Clement Petitjean, “Ekimden bu yana Gazze'de olup bitenler konusunda kurumların sağır edici sessizliği karşısında öfke ve dehşet var” dedi.

Petitjean, Fransa'daki protestoların ABD'ye kıyasla daha küçük ölçekte gerçekleşmesini, İsrail üniversiteleri ve kurumları arasındaki ekonomik bağların azalmasına bağladı.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Gabriel Attal'ın mezun olduğu prestijli üniversitelerde olaylar çıktı. Filistin yanlısı ve İsrail yanlısı protestocular Sciences Po'nun önünde karşı karşıya geldi. Çevik kuvvet polisi grupları ayırmak için müdahale etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir