İsrail'in hava saldırılarında Refah'ta en az 40 kişi hayatını kaybetti

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Filistinli sağlık yetkilileri, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik saldırılarında çoğu yerinden edilmiş siviller olmak üzere en az 40 kişinin öldüğünü açıkladı.

REKLAM

Filistinli doktorlar, İsrail hava saldırılarının Refah kentindeki yerinden edilmiş insanların çadırlarını hedef aldığını, Pazar günü en az 40 kişinin öldüğünü ve çok daha fazlasının yanan molozların altında mahsur kaldığını açıkladı.

Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre ölenlerin çoğunu kadın ve çocuklar oluştururken, onlarca kişi de yaralandı.

Saldırılar, Uluslararası Adalet Divanı'nın, İsrail'in 2,3 milyon Gazze nüfusunun yarısından fazlasının sığındığı Refah'a yönelik askeri saldırısına son vermesi gerektiğine karar vermesinden iki gün sonra gerçekleşti.

Çok sayıda Filistinli bölgeyi terk etse de on binlerce insan çadırlarında kalmaya devam ediyor.

En büyük hava saldırısının gerçekleştiği bölgeye ilişkin görüntülerde ağır tahribat görülüyor. İsrail ordusu saldırıyı doğruladı ve bir Hamas tesisinin vurulduğunu ve iki üst düzey Hamas militanının öldürüldüğünü söyledi. Sivillere zarar verildiği yönündeki ihbarlarla ilgili soruşturmaların devam ettiği belirtildi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın Pazar günü Refah'ta olduğu ve oradaki “operasyonların derinleştirildiği” konusunda bilgi aldığı açıklandı.

Filistin Kızılayı'ndan bir sözcü, Refah merkezinin yaklaşık iki kilometre kuzeybatısındaki Tel el-Sultan mahallesinde arama kurtarma operasyonları devam ettikçe ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Dernek, İsrail'in bölgeyi “insani bölge” olarak belirlediğini doğruladı. Mahalle, İsrail ordusunun bu ayın başında tahliye emri verdiği alanlar arasında yer almıyor.

Hava saldırısı, Hamas'ın Gazze'den attığı roketlerin Tel Aviv'e kadar hava saldırısı sirenlerini tetiklemesinden birkaç saat sonra gerçekleşti.

Gazze'nin güneyine yardım büyük ölçüde kesildi

İsrail'in 6 Mayıs'ta Refah'a sınırlı bir saldırı başlatmasından bu yana güney Gazze'de yardım büyük ölçüde sağlanamıyor. O tarihten bu yana 1 milyondan fazla Filistinli şehri terk etti ve bunların çoğu zaten yerlerinden edilmiş durumda.

Yardımlar İsrail'in iki kara yolu üzerinden kuzey Gazze'ye ulaşıyor.

ABD yapımı bir yüzer limandan günde birkaç düzine kamyon Gazze'ye giriyor, ancak bu, yetkililerin umduğu günde 150 kamyonun çok altında. İnsani gruplar günde 600 kamyona ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

2,3 milyonluk Gazze nüfusunun yaklaşık yüzde 80'i evlerini terk etti ve Birleşmiş Milletler yetkilileri bölgenin bazı bölgelerinde kıtlık yaşandığını söylüyor.

İsrail isyan tehdidi nedeniyle bir kişiyi tutukladı

İsrail ordusu, asker kılığına giren bir adamın isyan tehdidinde bulunduğu ve geniş çapta yayılan bir video nedeniyle bir şüpheliyi tutukladığını duyurdu. Videodaki adam, on binlerce askerin savunma bakanının savaştan sonra Gazze'yi Filistinlilerin yönetmesi önerisine itaatsizlik etmeye hazır olduğunu ve yalnızca Netanyahu'ya bağlılık sözü verdiğini söylüyor.

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, askerin yedek görevden alındığını söyledi. Videonun ne zaman ve nerede çekildiği belirtilmezken, başbakanlık ofisi her türlü askeri itaatsizliği kınayan kısa bir açıklama yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir