Bitcoin Halving Sonrası Yeni Bir Zirveye Ulaşacak mı?

20 Nisan'da gerçekleşen dördüncü Bitcoin yarılanması, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) varlığıyla birlikte tarihsel grafik modellerine bakarsak, BTC fiyatında yeni artışlar getirebilir.

Kripto para birimleri tarihinde ilk kez, 13 Mart'ta yarılanma öncesinde Bitcoin (BTC) fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.600 doların üzerine çıktı. Tarihsel olarak Bitcoin fiyatı, önceki yarılanma olaylarından sonraki 518-546 gün içinde yeni zirvelere ulaştı.

Earth Wallet'ın kurucusu ve CEO'su Sukhveer Sanghera'ya göre, ABD'de listelenen on Bitcoin spot ETF'sinden gelen kurumsal girişlerle birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesi Bitcoin için “yükseliş senaryosu” yarattı. Sanghera Cointelegraph'a şunları söyledi:

“Neredeyse tüm BTC'lerin ihraç edilmesi, ETF'ler yoluyla erken yatırımcılar, artan enflasyon koruması talebi ve artan faydanın birleşimi – Bitcoin'in tüm temelleri her zamankinden daha güçlü.”

Yarılanma olaylarını içeren BTC/USD 1 haftalık grafik. Kaynak: Rekt Capitale

Bitcoin fiyatı haftalık grafikte %5,6 düşerek 12:58'de 63.600 doları aştı. TradingView verilerine göre dünyanın en iyi kripto para birimi geçen ay sadece %2,85 oranında büyüdü. 2024'ün başından bu yana ana kripto para birimi değerinin %50'sinden fazlasını kazandı.

BTC/USD, yılbaşından bugüne grafik. Kaynak: Ticaret Görünümü

Bitcoin fiyat hareketinin uzun vadede yükseliş göstermesi beklenirken, tarihsel olarak yarılanmadan önce kısa vadeli düzeltmeler yaşanıyor.

Wanchain CEO'su Temujin Louie'ye göre Bitcoin fiyatı, 65.000 dolarlık direncin üzerine çıkmayı başarırsa mevcut düşüşe son verebilir. Ünlü isim Cointelegraph'a şunları söyledi:

“Tarihsel olarak, Bitcoin halvinglerini bir düşüş izledi. BTC, yaklaşık 58.000 dolarlık destekte kaldığı sürece konsolidasyonun devam etmesini bekliyoruz. Eğer BTC son zamanların en yüksek seviyelerinden çıkarsa, yatırımcıların bu turu tercih etmesiyle hızla 80.000 dolara, 90.000 dolara ve hatta 100.000 dolara ulaşacak. rakamlar “Zam bekliyoruz.”

Yarılanma öncesinde Bitcoin ETF girişlerinde geçici bir düşüş yaşandı

Geçen ay fiyat hareketindeki yavaşlamanın temel nedeni, halving haftasında net girişlerin negatife dönmesi nedeniyle on ABD Bitcoin spot ETF'sindeki Bitcoin birikiminin yavaşlamasıydı.

Dune'a göre, ABD spot Bitcoin ETF'leri halving haftasında 398 milyon dolar değerinde negatif net çıkış görürken, önceki hafta 199 milyon doların üzerinde pozitif net giriş görüldü.

Bitcoin ETF'lerinin net akışları. Kaynak: Kumdan tepe

Geçici çöküşe rağmen, on Bitcoin ETF'si toplu olarak 53,5 milyar dolar değerinde 835.000 BTC'yi, yani Bitcoin'in mevcut arzının %4,24'ünü biriktirdi.

Syntropy'nin kurucu ortağı ve CTO'su Jonas Simanavicius'a göre, ETF girişlerindeki geçici düşüşe rağmen Bitcoin fiyat hareketi hakkındaki anlatı olumlu olmaya devam ediyor ve bu da yeni yatırımcıların BTC'ye yönelmeye hazırlandıklarını gösteriyor:

“Büyük sermaye kurumlarından erken benimseyenler piyasaya girdi ve bir sonraki dalga kurumların girişlerini hazırlamaları zaman alıyor. Büyük bankalar BTC'de halving sonrası bazı olumsuzluklar öngörürken, potansiyel yeni para girişleri nedeniyle BTC'de güç görüyorum. ve enflasyona karşı korunma olarak konumlandırılması.”

Simanavicius, Bitcoin'in artan küresel gerilimlerin ortasında “siyasi gerilimlere karşı bir koruma” olarak görüldüğünü ve bunun da güvenli liman statüsünü güçlendirebileceğini ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir