Zelensky, Çin'i diğer ülkelere Ukrayna barış görüşmelerine katılmamaları konusunda baskı yapmakla suçladı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Singapur'daki Shangri-La savunma forumunda basın toplantısı düzenleyen Zelensky, Çin'in diğer ülkelere ve liderlerine yaklaşan müzakerelere katılmamaları konusunda baskı yaptığını söyledi.

REKLAM

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymr Zelenskyy, Çin'i Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'nın barış konferansını engellemesine yardım etmekle suçladı.

Singapur'daki Shangri-La savunma forumunda basın toplantısı düzenleyen Zelensky, Çin'in diğer ülkelere İsviçre'de yapılacak görüşmelere katılmamaları konusunda baskı yaptığını söyledi.

“Rusya, Çin'in bölgedeki nüfuzunu kullanarak ve Çinli diplomatları kullanarak barış zirvesini bozmak için her şeyi yapıyor” diyen Zelenskiy, şöyle devam etti: “Çin gibi büyük, bağımsız ve güçlü bir ülkenin Çin'in elinde bir araç olması gerçekten talihsiz bir durum. Putin'dir.”

Konferans sırasında Zelensky, üst düzey savunma yetkililerini zirveye davet etti ve bazı ülkelerin katılmayı taahhüt etmemesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Ayrıca Ukrayna'nın zirvede nükleer güvenlik, gıda güvenliği ve savaş esirlerinin serbest bırakılması konularında önerilerde bulunduğunu söyledi.

Zelensky ayrıca Ukrayna'nın “bizi savaşın sona ermesine ve adil ve sürdürülebilir bir barışa götürecek çeşitli öneri ve fikirleri dinlemeye hazır olduğunu” kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir