Yeşil Gelecek Endeksi: Türkiye 76 ülke arasında 63'üncü sırada

Yeşil Gelecek Endeksi, 76 ülkenin/bölgenin sürdürülebilir, düşük karbonlu bir gelecek geliştirme kapasitesini karşılaştırıyor ve analiz ediyor.

REKLAM

Maden felaketi, zeytin ağaçlarını korumak isteyen kadınların mücadelesi veya bakir koylarda otel inşaatı gibi çevre olaylarıyla sıklıkla gündeme gelen Türkiye, uluslararası göstergelere göre iyi bir “yeşil” karneye sahip değil. çalışmalar.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün (MIT) Technology Review dergisinin yayınladığı Yeşil Gelecek Endeksi 2023 raporunda Türkiye, 76 ülke arasında 63'üncü sırada yer aldı.

Endeks, 76 ülkenin ekonomisinin yenilenebilir enerji, inovasyon ve yeşil politikalara yapılan yatırımlar yoluyla temiz enerjiye, sanayiye, tarıma ve topluma doğru kayma derecesini ölçüyor.

Endeks aşağıdaki 5 kategoriye göre değerlendirilmektedir.

● Karbon emisyonları,

● İklim politikası,

● Enerji geçişi,

● Temiz inovasyon,

●Yeşil toplum.

Sonuç olarak Türkiye'nin 2023 genel puanı 3,83 oldu. Bu puanla Türkiye 76 ülke arasında 63'üncü sırada yer aldı.

İzlanda, Finlandiya, Norveç, İsveç ve Danimarka bu alanda ilk beşte yer alıyor.

Bu ülkelerin ardından Hollanda ve İngiltere geliyor. Son üç sırada ise İran, Cezayir ve Zambiya yer alıyor.

76 ülkenin sıralamasına bakıldığında Türkiye'nin birçok Afrika ve Asya ülkesinden daha kötü durumda olduğu açıkça görülüyor. Nijerya, Etiyopya, Angola, Mısır ve Dominik Cumhuriyeti'nin puanları Türkiye'den daha yüksek.

Türkiye'nin beş ana kategorideki sıralaması şöyle:

  • Karbon emisyonları: 73
  • İklim politikası: 69
  • Enerji geçişi: 12
  • Temiz inovasyon: 23
  • Yeşil toplum:43

Türkiye enerji dönüşümü kategorisinde diğer alanlara göre daha iyi durumda; Bu göstergede 76 ülke arasında 12. sırada yer alıyor.

Türkiye temiz inovasyon sıralamasında 23. sırada yer alıyor.

Temiz Hava Görev Gücü Afrika Enerji ve İklim İnovasyon programı direktörü Lily Odarno, “Küresel enerji sistemini karbondan arındırma ihtiyacını modern, güvenilir ve uygun fiyatlı enerji hizmetlerine erişimi artırma ihtiyacıyla dengelememiz gerekiyor” dedi. yorum yaptı.

Asya Kalkınma Bankası İklim Değişikliği ve Afet Risk Yönetimi Departmanı başkanı Noelle O'Brien da enerji geçişinin, özellikle Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerde kömür santrallerinin kapanmasından etkilenen toplulukların ekonomik kalkınmasıyla bağlantılı olması gerektiğini vurguladı. Büyük nüfusların geçim kaynaklarının kömür madenciliğine bağlı olduğu yer.

REKLAM

Türkiye'den 3 şehir “Avrupa'nın en kirli 15 şehri” listesinde yer alıyor.

Öte yandan İsveçli grup IQAir'in hazırladığı 2020 Dünya Hava Kalitesi raporunda geçen yıl 106 ülkede alınan ölçümler analiz edildi. Sonuç olarak Türkiye'den 3 şehir Avrupa'nın en kirli 15 şehri listesine girdi.

Avrupa'nın en kirli şehirleri listesinde Çorum PM2,5 oranıyla 36 ile 7'nci, Erzurum 34,2 ile 10'uncu, Düzce ise 33,3 ile 11'inci sırada yer aldı.

Ankara, 92 başkentin yer aldığı listede PM2,5 oranı 18,5 ile 41'inci sırada yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir