'Tıp literatüründe çok nadir görülen bir vaka' Karın ağrısı şikayetiyle ayrıldı… Gözlerine inanamadılar.

Balıkesir'de yaşayan 64 yaşındaki HG, karnında ağrı ve şişlik şikayetiyle hastaneye gitti. Yapılan tetkiklerin ardından yaşlı kadının mide kanaması geçirdiği belirlendi. İlk şoku ileri tedavi için İzmir Atatürk Üniversitesi Katip Çelebi Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildiğinde yaşadı. Burada çekilen tomografi sonrasında HG'nin yaklaşık 10 kilo ağırlığında, 38 santimetre uzunluğunda, 26 santimetre genişliğinde, karnın alt kısmından kalp altına kadar uzanan bir tümöre sahip olduğu teşhis edildi. Dev tümör, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Osman Nuri Dilek ve ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyon sayesinde başarıyla çıkarıldı.

“HASTA BİZE GELDİĞİNDE ZAYIF, Yorgun ve KANSIZDI.”

Genel Cerrahi Uzmanı Prof., yapılan operasyona ilişkin bilgi verdi. Osman Nuri Dilek, şunları söyledi: “Hastamız Balıkesir'den karın ağrısı ve şişlik şikayetiyle bize geldi. Orada mide kanaması nedeniyle muayene edildi ve ileri tedavi için bize sevk edildi. Hasta bize geldiğinde halsiz, yorgun ve kansızdı. Hemen CT taraması istedik. Karnında ele gelen bir kitle vardı. Pelvis dediğimiz yerde yani karnın en alt kısmından kalbin altına kadar uzanan 38×29 santimetre kadar çok büyük bir kitlesi vardı. Kötü huylu bir tümör olabileceğini düşünerek kendimizi hazırladık. Hastayı birkaç gün içinde ameliyata hazırladık ve ameliyatı gerçekleştirdik” dedi.

AW229520_02

“ÇOK NADİR GÖRECEĞİMİZ BİR VAKA”

Bunun tıp literatüründe nadir görülen bir durum olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Dilek, şöyle konuştu:

“Zor bir ameliyattı. Kanlarımızla birlikte ameliyathaneye gittik. Nedenin mide olduğunu düşünürdük ama buna inanmak zordu. Çünkü midede böyle bir tümörün gelişemeyeceği kadar büyük bir kitleydi.”

AW229520_03

“KİTLE DİYAFRAMA YAPIŞTIRILDI, MEMİNİN TAMAMINI ÇIKARDIK”

Kitlenin çok büyük olması nedeniyle karında geniş bir açılım yapılarak kitlenin dalakla birlikte çıkarıldığını belirten Dilek, şöyle konuştu: “Kütle dalakla iç içe geçmişti. Diyaframa bağlanıyordu ve diyaframla birlikte çıkardık. Midenin tamamını çıkardık. Bağırsak ile yemek borusu arasında yeni bir yol oluşturarak operasyonumuzu tamamladık. Yaklaşık 4 saatlik bir ameliyattı” dedi.

AW229520_04

Hastanın durumunun şu anda iyi olduğunu ve düzelmesini umduklarını belirten Dilek, hastanın 7 gün içinde taburcu edilmesini beklediklerini söyledi.

AW229520_06

“PATOLOJİK SONUÇ SAYESİNDE HASTA TEDAVİ ALABİLECEK”

Kitlenin patoloji laboratuvarına nakledilmesinin ardından incelemenin nasıl yapılacağı hakkında bilgi veren Prof. Dr. İzzetiye Ebru Çakır, şunları söyledi: “Laboratuvarımıza 38,29,13 santimetre boyutlarında ve 10 kilo ağırlığında kitle geldi. Patolojinin sonucu sayesinde hastamız tedavi görebilecek. Ancak patolojide bu süreçler yaklaşık 3 hafta kadar devam eder. Cerrahi olarak çıkarılan tüm materyallerin patolojik incelemeye tabi tutulması gerekir. “Bu tip karın içi kitle, mideden kaynaklanan bir gastrointestinal stromal tümör (GIST) veya dediferansiye liposarkom gibi diğer mezenkimal tümörler olabilir” dedi. (İHA)

AW229520_07

AW229520_08

AW229520_09Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Onu bir halıya sarıp denize attı ve şöyle dedi: Onu halıya sardı ve “doğal ölümle öldü” diyerek denize attı! Sedef'in katilinden inanılmaz sözler: İnsan kaçakçılarıyla da tanışmıştı
Hayvanları kesip kalıntılarını sokaklara bıraktılar!  Gaziantep'te iğrenç görüntülerHayvanları kesip kalıntılarını sokaklara bıraktılar! Gaziantep'te iğrenç görüntüler
Mücevherde vahşet!  Öğretmen ve müdür hayatını kaybettiMücevherde vahşet! Öğretmen ve müdür hayatını kaybetti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir