Tatvan Turist Treni ilk seferini yaptı

Tatvan Garı'na gelen Tatvan turist treni, Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Tatvan Kaymakamı Remzi Demir, Bitlis Üniversitesi Rektörü Eren Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, il emniyet müdürü Elmastaş, il kültür müdürü Ortaç Şekeroğlu'nu karşıladı. ve turizm Ali Fuat Eker, AK Parti İl Başkanı Kadir Köstekçi, bazı kurum başkanları, sporcular ve vatandaşlar.

Davul, zurna ve yöresel Bitlis türküleriyle karşılanan yolculara gül dağıtıldı ve halay gösterisi yapıldı.

“760'ı aşkın tescilli yapıyla antik kent”

Burada konuşan Vali Karaömeroğlu, yeni tren seferlerinin başlamasının Bitlis'in doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve kültürel mirasının tanıtılması adına önemli ve büyük bir adım olduğunu söyledi.

Bitlis'in 760'ı aşkın tescilli yapısıyla “müze kent” özelliği taşıyan bir antik kent olduğunu belirten Karaömeroğlu, şöyle konuştu:

Zirvesinden 12 ay boyunca kar yağmayan Türkiye'nin üçüncü en yüksek dağı Süphan, İslam'ın üç şehrinden biri olan Kubbet-ül'den biri olan Ahlat, Yavaş Şehir unvanıyla Ahlat Selçuklu Meydanı Mezarlığı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Sultan II. Mehmed Hazretleri'nin Türbesi, Abdülhamid Han'ın yakın dostu Muhammet Küfrevi Hazretleri'nin Türbesi, Eyüp Sultan Hazretleri'nin kardeşi Feyzullah El Ensari Hazretleri'nin Türbesi İstanbul İhlasiye'dedir. O dönemde üniversite olan Medrese, şehrin tarihi hanları ve kaplıcaları ziyaretinizi bekliyor.”

Bu projenin hayata geçmesinde emeği geçenlere ve Eren Holding Başkanı Ahmet Eren'e teşekkür eden Karaömeroğlu, şöyle konuştu: “Bu tür projeler, ülkemizin her köşesindeki güzelliklerin tanıtılması, turizmin geliştirilmesi adına çok büyük ve önemli adımlardır. Tüm misafirlerimizin keyifli vakit geçirmenizi dilerim.” Ankara'dan Bitlis'e uzanan büyüleyici yolculuğun yeni dostluklara, güzel anılara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

24 Haziran'da yola çıkan turist treninin ilk seferini yaptığına dikkat çeken Başkan Tanglay, yolcuların 7 bin yıllık Bitlis antik kentine ulaştığını söyledi.

Misafirlerin Bitlis'te güzel anılar biriktireceğini belirten Tanglay, şöyle konuştu:

“Turist trenini ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bunun devamını da Sayın Valimizin öncülüğünde sağlayacağız. Buradan ayrılırken bir sevgi elçisi olarak Bitlis'i güzel bir şekilde anlatacaksınız. Gördüğünüz tüm dostlarımıza iyi eğlenceler diliyorum.”

Aslen Ankaralı olan Muratcan Yazıcı, gezinin çok güzel geçtiğini belirterek, şunları söyledi: “Birkaç ilden geçtik. Bu etkinlik Bitlis'e geldik. Bizleri burada çok güzel karşıladılar. Herkese tavsiyede bulunduk.” “Bütün arkadaşlarıma da gelmelerini söyledim.

Yolculardan Şeyma Çınar, yolculuk sırasında karşılaştıkları manzaraların çok güzel olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Bunu herkes hayatında en az bir kez yapmalı. Manzaralar ve nehir çok güzeldi. Sabah uyandığımızda pencerelerimizin önünden şehirler ve köyler geçiyordu. O manzaralar çok güzeldi.” dedi.

Rümeysa Beyazpolat da ziyaretinin beklediğinden iyi geçtiğini belirterek, “Bitlis'te çok sıcak karşılandık. Bu kadarını beklemiyordum. Van'dan geliyorum ve onları görmek benim için gurur vericiydi.” Dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir