Sansür tartışması: Avustralya Başbakanı Elon Musk'u 'kibirli milyarder' olarak nitelendirdi

Sosyal medya platformu X'in sahibi Elon Musk, Sidney'deki bıçaklı saldırının görüntülerinin engellenmesinin ardından Avustralya'yı sansürle suçladı. Avustralya Başbakanı Arnavutluk, Musk'u “kibirli bir milyarder” olarak nitelendirdi.

REKLAM

Milyarder işadamı Elon Musk ile Avustralya Başbakanı Anthony Albanese arasında X ile ilgili bir videonun kaldırılması konusunda tartışma sürüyor.

X'in sahibi Avustralya'yı sansürle suçlarken; Albanese, artan kavgada Musk'u “kibirli bir milyarder” olarak nitelendirdi.

Pazartesi günü bir Avustralya mahkemesi, Musk'un sosyal medya şirketine geçen hafta Sidney'de gerçekleşen saldırının görüntülerini gizleme emri verdi.

Geçtiğimiz hafta, bağımsız düzenleyici olan Avustralya e-Güvenlik Komiseri Julie Inman Grant, X'i ve diğer sosyal medya şirketlerini, İyi Çoban İsa Süryani Kilisesi'ndeki piskoposun bıçaklanmasıyla ilgili videoları kaldırmamaları halinde ağır para cezalarıyla tehdit etti.

Ajans, Sidney'deki Federal Mahkemeden videonun paylaşılmasının dünya çapında geçici olarak yasaklanmasını talep etti.

X, kararın “Avustralya hukuku kapsamında olmadığını” savundu.

Yargıç Geoffrey Kennett, kalıcı yasaklama talebinin alınacağı Çarşamba gününe kadar görüntülerin tüm X kullanıcılarından gizlenmesini emretti.

Daha sonra Musk kendi karikatürünü yayınladı.

Albanese, Musk hakkında şunları söyledi: “Kendisini kanunların ve hatta kamu ahlakının üstünde gören bu kibirli milyarderle savaşmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Sosyal medya sosyal olarak sorumlu olmalı.” dedi.

Albanese, “Bu, egosunu ve şiddet gösterisini sağduyu yerine seçen bir adam. Bu sansürle ilgili değil. Bu sağduyu ve nezaketle ilgili. Elon Musk bile bunun bir kısmını göstermeli” dedi. dedi.

“Avustralya Sansür Komiseri”

Musk ayrıca e-Güvenlik Komiseri Julie Inman Grant'i Avustralya'nın “sansür komiseri” olarak tanımladı.

X'in Küresel Hükümet İşleri ekibi, Inman Grant'e kilise saldırısıyla ilgili yorum yapan bazı gönderileri kaldırması yönünde talimat verdi, ancak gönderilerin X'in şiddet içeren konuşmayla ilgili kurallarını ihlal etmediğini kaydetti.

X, Avustralyalı düzenleyicinin platformdan “bu gönderileri dünya çapında durdurmasını veya günde 785.000 dolar para cezası riskine girmesini” istediğini bildirdi.

Kiliseye yapılan saldırının canlı yayınlanması ve sosyal medyadaki paylaşımların ardından 2 bin kişilik grup isyan başlattı. Yetkililer, isyanda 51 polis memurunun yaralandığını ve 104 polis aracının hasar gördüğünü söyledi.

Pazar günü isyancı olduğu iddia edilen üç kişi tutuklandı ve polis Pazartesi günü, şiddetin ana azmettiricileri olmakla suçlanan 12 şüphelinin isyan videosundan görüntüleri yayınladı.

Bıçakla saldırıda bulunmakla suçlanan 16 yaşındaki çocuk, terörizm suçlamasıyla yargılanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir