Merkez Bankası enflasyonun nedenlerini açıkladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Nisan ayı fiyat trend raporu açıklandı.

Raporda şunlara dikkat çekildi:

“Nisan ayında tüketici fiyatları yüzde 3,18 arttı, yıllık enflasyon 1,30 puan artarak yüzde 69,80'e çıktı. Gıda sektöründe yıllık enflasyon düşerken, diğer gruplarda aylık fiyat artışları yüksek seyrini sürdürdü. Artış Alt Kategori Ulaştırma hizmetleri aylık enflasyonunda grupların yanı sıra tatil etkisi de hissedildi. Bu grup yüksek artış kaydetti. Temel tüketim malları grubunda mevsimsel etkilerden arındırılmış aylık fiyat artışları yavaşladı Dayanıklı tüketim malları sektörü ılımlı artıştan etkilendi. Otomobil fiyatlarında yavaşlama devam ederken, gıda enflasyonunda aylık bazda ılımlı seyir devam ederken, akaryakıt fiyatlarının enflasyonla birlikte artmasıyla Türk lirası cinsinden petrol fiyatlarındaki gelişme, doğal gaz fiyatlarındaki mekanik kaynaklı düşüşlerle dengelendi. yıllık enflasyon üretimi artmaya devam etti. Ana sanayi gruplarına baktığımızda, fiyat artışlarının sermaye malları dışındaki gruplarda daha yaygın ve belirgin olduğunu gözlemledik. Bu açıdan bakıldığında, mevsimsellikten arındırılmış verilerle B ve C göstergelerinin aylık artış oranları zayıflama eğilimini sürdürmekle birlikte Enflasyon Raporu tahminlerinin üzerinde kalmayı sürdürmüş, göstergelerin yıllık enflasyonu ise bir miktar yükselmiştir.

Nisan ayında tüketici fiyatları yüzde 3,18 oranında arttı ve yıllık enflasyon 1,30 puan artarak yüzde 69,80'e yükseldi. B ve C endekslerinin yıllık değişim oranları sırasıyla 0,83 ve 0,60 puan artarak %72,72 ve %75,81'e yükseldi. Bu dönemde doğalgazın aylık tüketici enflasyonuna mekanik etkisi -0,14 puan oldu.

Yıllık tüketici enflasyonuna katkılar incelendiğinde, alkol-tütün-altın, temel tüketim malları, enerji ve hizmetler gruplarının bir önceki aya göre katkıları sırasıyla 0,47 olurken; 0,39; 0,38; Gıda grubunun katkısı 0,36 puan artarken 0,30 puan azaldı.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle bakıldığında B ve C endekslerindeki aylık artışların bir önceki aya göre bir miktar zayıfladığı görülüyor (Grafik 3). B endeksini oluşturan gruplardan işlenmiş gıda sektöründe fiyat artışları ılımlı bir şekilde artmaya devam ederken, temel mal ve hizmet gruplarında yavaşlama yaşandı. Nisan ayında hizmet fiyatları yüzde 4,16 oranında artarken, grubun yıllık enflasyonu 0,51 puan artarak yüzde 96,99'a yükseldi. Aylık fiyat artışları alt gruplara yayılırken, ulaştırma hizmetleri en yüksek fiyat artışıyla öne çıkan alt grup oldu. Yıllık enflasyon haberleşme alt grubunda düşerken, diğer hizmetlerde göreli olarak sabit kalırken, başta ulaştırma olmak üzere diğer alt gruplarda artış gösterdi. Ulaştırma hizmet fiyatlarında aylık bazda görülen yüksek artışta, Ramazan Bayramı nedeniyle şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığı (%34,24) ve havayolu (%17,69) taşımacılığı etkili oldu. Başta et olmak üzere gıda fiyatlarından etkilenen restoran-otel alt grubunda aylık enflasyon bir önceki aya göre güçlenerek %4,69 seviyesinde gerçekleşti. Kiralar aylık %4,61 artışla yavaşlama eğilimini sürdürürken, bu alt grupta yıllık enflasyon 0,52 puan artarak %124,47'ye ulaştı. Bu dönemde haberleşme hizmetleri fiyatlarındaki aylık artış %4,45 ile yüksek seyrini sürdürmüştür. Diğer Hizmetler alt grubunda aylık fiyat artışları bir önceki aya göre yavaşladı. Bu alt gruptaki fiyat artışında sigorta ürünleri ve eğlence kültürüne ilişkin ürünler öne çıktı.

Temel mal grubunda yıllık enflasyon 0,68 puan artarak %57,14'e yükseldi. Yıllık enflasyon dayanıklı tüketim mallarında Nisan ayında düşerken diğer alt gruplarda yükseldi. Dayanıklı mal (altın hariç) fiyatları yüzde 2,28 oranında artarken, alt grup yıllık enflasyonu 1,21 puan azalarak yüzde 59,90'a geriledi. Otomobil fiyatlarındaki ılımlı artış (%1,20) alt grupta aylık enflasyonu sınırlandırırken, mobilya (%6,37) ve ev aletleri (%2,67) fiyatlarındaki artışlar güçlü seyrini sürdürdü. Diğer temel ihtiyaç grubunda fiyatlar yüzde 3,01 oranında artarken, yıllık enflasyon 2,94 puan artarak yüzde 58,19'a yükseldi. Alt grupta aylık enflasyonun belirleyicileri ev temizlik malzemeleri, kişisel bakım ürünleri ile ev bakım ve onarım ürünleri oldu. İndirim sezonunun sona ermesinin ardından Nisan ayında giyim ve ayakkabı fiyatları mevsimsel etkilerle yüzde 4,60 oranında artarken, alt grupta yıllık enflasyon 1,15 puan artarak yüzde 50,27'ye ulaştı.

Enerji fiyatları Nisan ayında yatay seyrederken, düşük bazın etkisiyle grup yıllık enflasyonu 5,51 puan artarak %42,83'e yükseldi (Grafik 7). Petrol fiyatlarının Türk lirası cinsinden seyretmesiyle akaryakıt fiyatları yüzde 2,82 arttı. Tüpgaz fiyat artışları bir önceki aya göre yüzde 1,72 oranında zayıflarken, tüketimin azalmasının mevsimsel geçiş etkisiyle doğalgaz fiyatları yüzde 5,75 oranında geriledi.

Nisan ayında grubun gıda ve alkolsüz içecek fiyatları yüzde 2,78 oranında artarken, yıllık enflasyon 1,91 puan azalarak yüzde 68,50'ye geriledi. Yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada 6,29 puan azalarak %77,85'e, işlenmiş gıdada ise 1,22 puan artarak %60,19'a yükseldi. Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre, sebze fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle yaş meyve sebze fiyatları bu ay neredeyse aynı seviyede kaldı. İşlenmemiş gıda ürünlerinin diğer grubunda kırmızı ve beyaz et fiyatlarındaki artış Nisan ayında da istikrarlı seyrini sürdürerek gruptaki yüksek aylık enflasyonda (%5,83) belirleyici oldu. Böylece aylık işlenmemiş gıda enflasyonu %3,85 oldu. İşlenmiş gıda sektöründe aylık enflasyon %1,75 ile ılımlı görünümünü korurken, şekerleme, çikolata ve konserve sebze ürünlerinde göreli olarak belirgin artışlar kaydedildi.

Üreticilerden gelen gelişmelerin ardından tütün ürünleri fiyatları nisan ayında yüzde 10,53 oranında artarken, bu grupta yıllık enflasyon 17,19 puan artarak yüzde 80,47'ye yükseldi.

Nisan ayında yurt içi üretici fiyatları yüzde 3,60 oranında artarken, yıllık enflasyon 4,19 puan artarak yüzde 55,66'ya yükseldi. (Ana sanayi grupları itibarıyla incelendiğinde enerji, dayanıksız tüketim malları ve dayanıklı tüketim malları fiyatlarının aylık artış oranları sırasıyla yüzde 5,08, yüzde 4,77 ve yüzde 3,63 oldu. Aylık fiyat gelişmeleri sektörel bazda incelendiğinde, Fiyat artışlarının yaygın olduğu gözlemlenirken, “En önemli alt gruplar tütün ürünleri, metalik madenler, elektrik gazı, ham petrol ve doğal gaz, diğer metalik olmayan mineral ürünler, 'giyim ve gıda ürünleri'dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir