İsrail ve Hamas liderlerine karşı UCM'nin uygulanmasında süreç nasıl işleyecek?

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) başsavcısı Karim Khan'ın İsrail ve Hamas liderleri hakkında “tutuklama emri” çağrısı, bundan sonra sürecin nasıl işleyeceği sorusunu gündeme getirdi.

REKLAM

Başsavcı Khan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Haniyeh, Hamas Gazze Lideri Yahya Sinwar ve Hamas Askeri Kanat Tugayları Lideri İzzeddin el-Kassam Muhammed el-Dayf, şunları söyledi: “Başkalarına karşı suç işledikleri ve savaş suçlusu oldukları” gerekçesiyle “yakalama kararı” talebinde bulundu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin çalışma sistemine göre başsavcının talebini üç hakimden oluşan bir komisyon inceleyecek. Khan'ın sunduğu delillerin “makul gerekçeler” içerdiği kabul edilirse, dava Yüksek Mahkeme'ye götürülecek ve İsrailli ve Filistinli isimlerin tutuklanması yönünde karar çıkarılabilecek.

“Üye ülkelerin yükümlülüklerini yerine getireceğine inanıyorum”

Karar, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin 124 üye ülkesine iletilecek. Üye Devletlerin yüksek yargı organıyla işbirliği yapma ve onun kararlarını Mahkemenin temelini oluşturan Roma Statüsüne uygun olarak uygulama yükümlülüğü vardır. Bu, İsrailli liderlerin veya Hamas liderlerinin bu ülkelere seyahat etmeleri halinde tutuklanmasını gerektiriyor.

Ülkelerin yargı kararı sonrasında takınması gereken tutuma ilişkin Han, şunları söyledi: “Roma Statüsü'ne taraf tüm Devletlerin bu taleplere ve sonuçta ortaya çıkan yargı kararına diğer davalarda olduğu gibi aynı ciddiyetle yaklaşacaklarına ve yerine getireceklerine inanıyorum. yükümlülükleridir.” yükümlülükler.”

ICC kararı ne kadar bağlayıcıdır?

Başta ABD, İsrail ve Rusya olmak üzere pek çok ülke Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne üye değil. Uluslararası Ceza Mahkemesi bu ülkelerin işbirliğini talep edebilse de bu talebin üye olmayan ülkeler açısından ikna edici bir yönü bulunmamaktadır.

Khan, İsrailli liderlerin ve Hamas'ın üst düzey isimlerinin “Gazze Şeridi'nde insanlığa karşı işlenen savaş suçlarının cezai sorumluluğunu taşıdığını” kaydetti ve “hesap verebilirlik ve adaletin gerçekleşmesine yönelik ortak çabalar çerçevesinde taraf olmayan ülkelerle birlikte çalışacağını” söyledi. “.

Ayrıca İsrail UCM üyesi olmasa da, 1967'de işgal edilen Filistin toprakları yargının yetkisi altında olduğundan, İsrail reddetse bile Mahkeme, Filistin topraklarında suç işleyenleri yargılayabiliyor.

İsrail, ICC'nin İsrail'de veya işgal altındaki Filistin topraklarında böyle bir yetkisinin olmadığını iddia etse de Mahkeme, Şubat 2021'de Filistin topraklarında işlenen felaketler veya savaş suçları konusunda yargı yetkisine sahip olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir