'İlk görüntüler geldi…' Tam güneş tutulması başladı! – Son dakika dünya haberleri

Meksika Mazatlan Kentte çekilen görüntülerde Ay'ın Güneş ile Dünya arasından geçerek Güneş'i gizlediği görüldü ve gözlemciler kısa süreliğine gündüzleri geceyi deneyimledi.

İşte o görüntüler:

Meksika'dan sonra ŞiliGözlemciler güneş tutulmasına büyük ilgi gösterdi…

NASA'ya göre tutulmanın yolu MeksikalıABD'den başlayarak Teksas ilden girin, Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indiana, Ohio, Pensilvanya, New York, Vermont, New Hampshire Görmek Maine Devletleri'nden geçecek.

tutulma, Varİtibaren Güney Ontario devlete girdikten sonra Quebec, New Brunswick, Prens Edward Adası Görmek Cape Breton hareketli Newfoundland'de bitecek.

TAM GÜNEŞ TUTULMASI NASIL OLUŞUR?

Güneş tutulmaları Ay'ın Dünya ile Güneş arasına girmesiyle meydana gelirken, tam güneş tutulması sırasında Ay tüm güneş ışığını engeller.

Yaklaşık her 18 ayda bir, Ay'ın karanlık silüetinin Güneş'in yoğun, parlak ışığını tamamen bloke ettiği ve çok daha sönük güneş tacının görünür olmasına izin verdiği bir tam tutulma meydana gelir. Herhangi bir tutulma sırasında, bütünlük en iyi ihtimalle yalnızca Dünya yüzeyinin dar bir alanında meydana gelir. Bu dar sokağa “tamlığın yolu” Çağrıldı.

TÜRKİYE'DEN NE ZAMAN İZLEYEBİLİRSİNİZ?

Türkiye'de gözlemlenebilecek bir sonraki büyük güneş tutulması 2 Ağustos 2027 tarihinde gerçekleşecek ve “Kısmi güneş tutulması” olacak.

Bir sonraki tam güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek 2060 tarihinde gerçekleşecektir.

Tam güneş tutulmaları nadir görülen gök olaylarıdır ve belirli bir coğrafi konumdan gözlemlenmesi uzun bir beklemeyi gerektirebilir.

Dolayısıyla 2060 yılındaki tam güneş tutulması Türkiye için özel bir gözlem fırsatı sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir