Hizbullah: İsrail'in kuzeyindeki İsrail askeri fabrikasını ve karargâhını vurduk

Hareketin Telegram hesabından yapılan açıklamada, savaşçıların Felek füzeleriyle Sasa yerleşimindeki Balasan askeri sanayi fabrikasını vurduğu belirtildi.

Hareket, Beit Hilel kışlasındaki Sahl taburu komuta merkezinin de Katyuşa füzeleriyle hedef alındığını söyledi.

Hizbullah, söz konusu iki saldırının İsrail'in Lübnan'ın güneyindeki Sur kentinin Al Burgaliye kasabasına defalarca düzenlediği saldırılara yanıt olarak gerçekleştirildiğini söyledi.

Lübnan'ın resmi haber ajansı NNA da İsrail savaş uçaklarının Salı günü Lübnan'ın kıyı kenti Sur'un kuzeyindeki Al Burgaliye kasabasına üç kez saldırdığını, bir aracın hedef alındığı saldırıda 8 kişinin yaralandığını bildirdi.

Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Lübnan Al-Meyadin televizyonu da saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Mavi Hat'ta gerginlik

İsrail ile Lübnan arasındaki “Mavi Hat” olarak adlandırılan sınır hattında son haftalarda gerginlikler arttı.

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, “Lübnan'daki Hizbullah'ın 7 Ekim'den bu yana İsrail'e 5.000'den fazla roket, tanksavar mermisi ve İHA ateşlediğini” bildirdi.

Hagari, “Hizbullah'ın artan saldırıları bizi daha geniş bir gerilimin eşiğine getiriyor. Bu, Lübnan ve bölge için yıkıcı sonuçlar doğurabilecek bir gerilim” dedi. İfadesini kullandı.

7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullah'ıyla savaşıyor. Çatışmalarda 341 Hizbullah üyesi, 63 Lübnanlı sivil, 19 Emel Hareketi, 13 Hamas, 15 İslami Cihad üyesi, 14 İsrail askeri ve 10 İsrailli sivilin öldüğü bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir