Hindistan'da altı hafta sürecek genel seçimler yarın başlıyor

Son seçimlerin galibi Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Bharatiya Janata Partisi (BJP) önderliğinde oluşturulan “Ulusal Demokratik İttifak (NDA)” ve 30'dan fazla muhalefet partisinin “Hindistan Ulusal” adı altında oluşturduğu geniş koalisyona karşı çıktı. Kapsamlı Kalkınma İttifakı (HİNDİSTAN)”. yarışacaklar.

Sonuçları 4 Haziran'da açıklanacak seçimler 7 aşamada gerçekleşecek ve yaklaşık 6 hafta sürecek. Ülke tarihindeki en uzun seçimler Ekim 1951 ile Şubat 1952 arasında yapılmış ve 4 ay sürmüştür.

Eyaletlerin farklı zamanlarda oy kullanacağı seçim sürecinde, yaklaşık 968 milyon seçmen Halk Meclisi üyelerini seçmek için yarın oy kullanmaya başlayacak.


Partiler Halk Meclisi'nde 543 sandalye için yarışıyor

Çok partili parlamenter demokrasiyle yönetilen Hindistan'da parlamento iki meclisten oluşuyor: Eyaletler Meclisi (Rajya Sabha) ve Halk Meclisi (Lok Sabha). Her beş yılda bir seçim yapılan Halk Meclisi'nde 545 sandalye bulunmaktadır.

Seçimlerde partiler Halk Meclisi'ndeki 543 sandalye için yarışacak. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan seçimlerde 523 Meclis sandalyesi ve “Birlik Bölgeleri” olarak adlandırılan 8 özel idari bölgede 20 sandalye belirlendi.

Geriye kalan 2 sandalyenin sahipleri ise ülkedeki İngiliz toplumunun üyeleri arasından başkan tarafından seçiliyor.

Bir siyasi parti veya ittifakın hükümet kurabilmesi için en az 272 sandalye kazanması gerekiyor. Çoğunluğu elde eden parti hükümeti kurar ve adaylarından birini başbakan olarak atar.


7 adımda seçim

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan'da ülkenin büyüklüğü, personel sayısı ve güvenlik nedeniyle tek günde seçim yapılması mümkün değil.

Ülkenin 28 eyaleti ve 8 özel idari bölgesini kapsayan genel seçimlerde oy verme süreci yaklaşık 6 hafta sürüyor.

İlk aşaması yarın başlayacak seçimlerde halk, 26, 7, 13, 20, 25 Nisan ve son olarak 1 Haziran'da oy kullanacak.

Yaklaşık 1,4 milyar nüfusa sahip olan ülkede, 497 milyonu erkek, 471 milyonu kadın olmak üzere yaklaşık 968 milyon seçmen bulunuyor. Bunlardan 18 milyonu ilk kez oy kullanacak.

Seçmenler, ülke genelinde 1 milyondan fazla merkezde bulunan 5,5 milyondan fazla elektronik oylama makinesinin yardımıyla tercihlerini yapacak. Seçimlerde yaklaşık 15 milyon seçim ve güvenlik personeli görev yapacak.


Anketler Modi'nin zaferini gösteriyor

Ülkede 2019 yılında yapılan son seçimlerde Halk Meclisi'nde 303 sandalye kazanarak iktidara gelen BJP ve lideri Modi, bu seçimlerde yeniden iktidara gelmek için yarışacak.

Hindistan'daki çoğu anket Modi'nin rahatlıkla kazanacağını öngörüyor.

Yerel medya India Today'in Şubat ayı başında gerçekleştirdiği “Mood of the Nation Anketi”nde, iktidar partisinin genel seçimlerde ezici bir çoğunluk elde edeceği sonucuna varılmıştı.

Ankette BJP ve müttefiklerinin parlamentonun alt meclisindeki 543 sandalyenin 335'ini kazanabileceği tahmin edilirken, “HİNDİSTAN” ittifakının 166 sandalye kazanabileceği söyleniyor.


İttifak “HİNDİSTAN” ve “NDA”.

Haydarabad Üniversitesi siyaset bilimi profesörü KK Kailash, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçimlerin ağırlıklı olarak 2 ittifakın yarışına sahne olacağını kaydetti.

Genel seçimler için Modi hükümetine muhalif 20'den fazla siyasi partinin bir araya geldiğini belirten Kailash, muhalefet ittifakının gündeminde işsizliğin artması, gelir dağılımındaki eşitsizlik ve tarımın terk edilmesi ile küçük ve orta ölçekli işletmeler gibi ekonomik sorunların yer aldığına dikkat çekti. büyüklükteki işletmeler. işletmeler.

Kailash, “HİNDİSTAN” ittifakının başta Müslümanlar olmak üzere azınlıklara yönelik ayrımcılık ve şiddet gibi sosyal konulara, ifade özgürlüğünün ve muhalefet alanının sınırlandırılması gibi siyasi sorunlara odaklandığını kaydetti.

Öte yandan Kailash, iktidardaki BJP'nin öncülüğünde kurulan 'NDA' ittifakında 20'den fazla siyasi partinin bulunduğuna dikkat çekti.

Kailash, ittifakın kalkınmayı hızlandırmak, Hindistan'ı dünyanın en büyük üç ekonomisinden biri yapmak ve düşük gelirli insanlara yönelik refah politikalarını artırmak gibi ekonomik odaklı alanlara odaklandığını söyledi.


“(BJP) Hindu olmayanların oylarına ihtiyacı olmadığını düşünüyor.”

Ülkedeki azınlık gruplarının ve farklı toplulukların temsilinin Hindistan siyaseti açısından önemine dikkat çeken Kailash, geçmişte iktidarda olan partilerin bugün toplumun farklı kesimlerine uyum sağlama çabası içinde olduklarını söyledi.

Kailash ise BJP'nin iktidara gelmek için Hinduların oylarını almayı hedeflediğini değerlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir