ECB faiz oranlarını değiştirmedi | Piyasa haberleri


Avrupa Merkez Bankası faiz oranını %4,50'de sabit tuttu.

Avrupa Merkez Bankası, bugünkü Yönetim Konseyi toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda temel faiz oranlarını değiştirmedi.

ECB açıklamasına göre politika faizi yüzde 4,50, mevduat faizi yüzde 4,00, marjinal faiz ise yüzde 4,75'te tutuldu.

Basın bülteninde, son verilerin Yönetim Kurulu'nun orta vadeli enflasyon görünümüne ilişkin önceki değerlendirmelerini büyük ölçüde doğruladığı vurgulanıyor.

Avrupa Merkez Bankası şunları söyledi: “Enflasyon, düşük gıda ve mal fiyatlarının etkisiyle düşmeye devam etti. Temel enflasyon göstergelerinin çoğu hafifliyor, ücret artışları yavaş yavaş düşüyor ve işletmeler, işgücü maliyetlerindeki artışın bir kısmını karlarıyla karşılıyor.” Finansman koşulları Geçmişteki kısıtlayıcı faiz artışları talep üzerinde baskı oluşturuyor. “Bu durum enflasyonu yaratmaya devam ediyor, bu da enflasyonun düşmesine yardımcı oluyor. Ancak yurt içi fiyat baskılarının güçlü olduğu ve hizmet fiyatları enflasyonunu yüksek tuttuğu belirtildi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi, enflasyonun bir an önce orta vadeli %2 hedefine dönmesini sağlama yönündeki kararlılığını yineledi.

Açıklama şöyle devam etti:

“ECB'nin politika faiz oranlarının devam eden enflasyonla mücadele sürecine önemli katkı sağlayacak seviyelerde olduğu değerlendiriliyor. Gelecekteki Yönetim Konseyi kararları, politika faiz oranlarının gerektiği sürece yeterince kısıtlayıcı kalmasını sağlayacaktır. Yönetim Konseyi'nin enflasyona ilişkin değerlendirme güncellemesi Görünüm, enflasyonun ana dinamikleri ve para politikası Aktarımın gücü, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefe yaklaştığı yönündeki güveni daha da artırırsa, mevcut kısıtlama düzeyinin azaltılması uygun olacaktır. Her halükarda, Yönetim Konseyi aşağıdaki önlemleri almaya devam edecektir: Kısıtlamanın uygun düzeyini ve süresini veriye dayalı, toplantı bazında yaklaşımla belirleyecek ve önceden belirli bir politika belirlemeye devam edeceğiz. Ücret yoluna bağlı olmayacak.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir