Dünya ralli şampiyonasında bir Türk takımı! Castrol Ford Team Türkiye, şampiyon sürücü Ali Türkkan ile mücadeleye hazır – SPOR

Türkiye'de birçok başarıya imza atan Castrol Ford Team Türkiye, Formula 1'den sonra motor sporlarının en popüler şampiyonalarından biri olan Dünya Ralli Şampiyonası'nda (WRC) bir kez daha Türkiye'yi temsil edecek. Birçok şampiyonaya imza atan tecrübeli co-pilot Burak Erdener, şampiyonanın en zorlu etaplarından biri olan Hırvatistan Rallisi'nde Junior WRC klasmanında podyum için mücadele edecek.

İlk ve tek Avrupa Ralli Şampiyonasını Türkiye'ye getirerek tarih yazan Castrol Ford Team Türkiye, mücadelesini uluslararası alanda sürdürüyor. Ekip, genç pilotu Ali Türkkan ve deneyimli co-pilot Burak Erdener ile bir kez daha Dünya Ralli Şampiyonası'nda (WRC) Türkiye'yi temsil etmek üzere Hırvatistan Rallisi'ne gidecek. İkili, Junior WRC (Dünya Gençler Şampiyonası) klasmanında rakipleriyle mücadele edecek.

2024 WRC sezonunun dördüncü yarışı olan Hırvatistan Rallisi 18-21 Nisan tarihleri ​​arasında gerçekleşecek. 30 farklı ülkeden 150'den fazla sporcu, 20 özel etaptan oluşan 283 kilometrelik parkurda hem rakiplerine hem de zorlu koşullara karşı yarışacak. Değişken asfalt koşullarına sahip Hırvatistan Rallisi rotası hızlı, dar ve yer yer kaygan virajlarıyla dikkat çekiyor.

Ali Türkkan ve Burak Erdener, köklü sponsorlar Castrol Ford Team Türkiye ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'nun (TOSFED) desteğiyle yarışacak. Ford'un dünyada ilk kez ürettiği son nesil ralli otomobili Fiesta Rally3 EVO ile yarışacak ikili, yeteneklerini ve araçlarının zirveye ulaşma hızlarını bir kez daha sergilemeye başlayacak.

Castrol Ford Team Türkiye'nin şampiyon pilotu Murat Bostancı ise ikiliye antrenör ve sürücü koordinatörü olarak destek verecek. Daha önce 2015 yılında Hırvatistan Rallisini kazanarak Avrupa Ralli Kupası'nı ülkemize getiren Bostancı, uzun yıllar boyunca hem Türkiye'de hem de Avrupa'da edindiği tecrübe ve bilgi birikimini takıma aktaracak.

Ali Türkkan ve Burak Erdener asfalta hazır

Ali Türkkan ve Burak Erdener, WRC öncesinde Hırvatistan'da benzer asfalt etaplarda gerçekleştirilen Quattro River Rallisi'nde kendilerini kanıtlama fırsatı buldu. Yarışı baştan sona yüksek tempoyla koşan kazanan ikili, 12 etabın 5'ini kazanarak Hırvatistan'a hazır olduklarını gösterdi. İkili, yarışı Rally3 sınıfında 8 saniyelik bir farkla ikinci sırada tamamlamayı başardı.

Sezona güzel bir hazırlık yaptıklarını belirten Ali Türkkan, şöyle konuştu: “Bu sezon çok titiz bir hazırlık sürecinden geçtik ve takım olarak çok güzel bir uyum yakaladık. Geçen yılki Dünya Ralli Şampiyonası'nda kazanılan tecrübeyi bu sezon podyuma taşıma konusunda kararlı ve motiveyiz. Bu yıl, Junior WRC sınıfının tarihindeki en çok katılımlı ve rekabetçi sezondur. “Hırvat Rallisi'ne ilk kez katılıyoruz ve çok zor bir yarış ama amacımız her yarışta en iyi performansı gösterip podyuma çıkmak ve Türkiye'nin adını en iyi şekilde duyurmak.” dedi.

Murat Bostancı, şunları söyledi: “Geçen sezon zorlu rekabetin yaşandığı WRC etabında Ali ve Burak'ın elde ettiği başarılı sonuçlar ve ilk yarışlarında podyuma çıkmaları ne kadar yetenekli ve hızlı olduklarını gösteriyor. Junior WRC, geleceğin dünya şampiyonlarının ortaya çıktığı çok önemli bir sınıftır. Bugüne kadar Junior WRC'de yarışan sürücüler 17 Dünya Ralli Şampiyonası ve neredeyse 500 podyum kazandı. Castrol Ford Team Türkiye olarak büyük başarılara imza atmayı hedefliyoruz ve bu hedef doğrultusunda kararlı adımlar atıyoruz. “Dünya Ralli Şampiyonası sporun zirvesidir ve biz Türk takımı olarak bu yolculuğa formalite için değil kazanmak için çıktık.” dedi.

Geçen sezon Türkiye Ralli Şampiyonası'nı kazanan ve Türkiye ralli tarihinin en genç şampiyonu olan Ali Türkkan ve co-pilot Burak Erdener, bu yıl uluslararası sahnede yeni zirveleri hedefliyor. 2023 sezonunda Türkiye'yi WRC'de temsil eden ikili, podyum başarısının ardından yarışlarda gösterdikleri performansla göz doldurdu.

27. yılını kutlayan Castrol Ford Team Türkiye, 2008 yılında WRC'den FSTI sınıfında birincilik, ikincilik ve üçüncülükle dönerek küresel başarısını ortaya koydu. Takım, 2013 yılında Junior WRC sınıfında Murat Bostancı ile, yine Junior WRC sınıfında 2018 yılında Buğra Banaz ile, aynı yıl ise WRC2 sınıfında Murat Bostancı ile yarışmıştır.

Ali Türkkan ve yardımcı pilotu Burak Erdener, 2022 yılında Türk milli takımı olarak ilk kez katıldıkları FIA Motorsporları Oyunları'nda da Türkiye adına tek madalya kazandı. 2021 yılında Ali Türkkan yardımcı pilotu ile birlikte Onur Vatansever, Avrupa Ralli Kupası'nda genç pilotlar ve iki tekerlekten çekişler şampiyonluğu, Balkan Ralli Kupası'nda ise genç sürücüler ve iki tekerlekten çekişler şampiyonu oldu.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir