Dubai Serbest Bölgesi'nde Türk şirketlerinin sayısı yüzde 17 arttı.


Son yıllarda en çok doğrudan yabancı yatırım çeken bölgelerden biri olan Dubai, Türk girişimcilerin dikkatinden kaçmadı. Dubai Çeşitli Emtialar Merkezi (DMCC) tarafından yayınlanan verilere göre, Dubai Serbest Ticaret Bölgesi'ndeki Türk şirketlerinin sayısının 2023 yılında yüzde 17 arttığı ortaya çıktı.

Uluslararası genişleme planlarını hızlandırmak ve farklı pazarlara ulaşmak isteyen Türk girişimciler arasında yurt dışında şirket açma talebi artarken, son yıllarda Dubai pazarı öne çıkıyor. Dubai Muhtelif Emtialar Merkezi (DMCC) tarafından yayınlanan veriler, Dubai Serbest Bölgesi'ndeki Türk şirketlerinin sayısının 2023 yılında yüzde 17 arttığını ortaya koydu. Dubai'de gelir vergileri ve prosedür esnekliği konusunda açıklamalarda bulunan Ortac Uluslararası Muhasebe Kurucu Ortağı Murat Ortaç, şunları söyledi: “Avrupa Birliği ülkelerine göre çok avantajlı bir vergi rejimi sunan Dubai, kozmopolit bir nüfusa sahip olmasının yanı sıra yetenekli kadrosuyla da Türk şirketlerinin dikkatini çekiyor. “Türkiye ile Dubai arasında önümüzdeki 5 yılda 40 milyar dolara ulaşması beklenen ikili ticaret hacmi de bu ilgiyi doğruluyor” dedi.

TÜRK FİRMA SAYISI 570'İ AŞTI

Mücevherden kripto para piyasalarına, emtia ticaretinden oyun ve teknoloji sektörlerine kadar farklı iş kollarındaki şirketlerin Körfez pazarına ulaşmaları için bir merkez görevi gören Dubai Serbest Ticaret Bölgesi, 2023 yılında 2.700'e yakın yeni işletmenin tercihi oldu. . Türk yatırımcı ve iş adamlarının bölgede kurduğu şirket sayısının 570'i aştığını vurgulayan Murat Ortaç, şöyle konuştu: “Dubai Serbest Ticaret Bölgesi'nin nüfuslu bölgelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının sayısının 30 binin üzerinde olduğu biliniyor. Hem yaşamak hem de çalışmak için uygun bir ortam sunan Dubai'de şirket kurma süreci 7 iş günü içerisinde tamamlanabiliyor. “Böylece şirket oluşumunu sadece 7 iş gününde tamamlayıp 2 yıllık yatırımcı vizesi ile şirket sahiplerine teslim ediyoruz” dedi.

2024 YILINDA TİCARİ MEKANLAR ARASINDA İLK SIRADA DUBAİ

Dış pazarlarda şirket kurmayı planlayan girişimciler için genel olarak kurumlar vergisi oranı ve vergi rejiminin önemli olduğunu vurgulayan Murat Ortaç, şöyle konuştu: “Dubai'nin de dahil olduğu Birleşik Arap Emirlikleri, dünyada asgari kurumlar vergisinin neredeyse en düşük olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Dubai, 23 Şubat 2024'te Gri Listeden çıkarılmasıyla 2024'ün en popüler ve iş yapmaya en uygun ülkesi olarak öne çıkıyor” diye konuştu.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir