Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 yıl sonra Irak'ta! Mevkidaşı Reşit ile görüştü: Irak terörden arındırılmalı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Irak'a tarihi bir ziyarette bulunuyor. Erdoğan, 13 yıl aradan sonra resmi temasları sürdürmek üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a geldi.

RESMİ TÖREN İLE HOŞGELDİNİZ

Erdoğan, Bağdat Uluslararası Havalimanı'nda Irak Başbakanı Muhammed Şii Sudani tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan, iki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından askeri müfrezeyi selamladı.

BBB

IRAKLI MUADİLLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Raşid ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Türkiye-Irak ikili ilişkileri, İsrail'in Gazze'ye saldırıları, bölgesel ve küresel sorunlar ile terörle mücadele ele alındı.

ERDOĞAN: “IRAK TERÖRDEN ARINDIRILMALI”

Söz konusu toplantıya ilişkin İletişim Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Türkiye'nin Irak'tan beklentileri olduğunu, Irak'ın her türlü terörden arındırılması gerektiğini ifade etti.

GLw6GwiWAAAqQpy

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat ile Kuzey Irak bölgesel yönetimi arasındaki ilişkilerin doğru yolda gitmesinin ve Türkmenlerin hak ettiği konuma gelmesinin Irak'ın istikrarı açısından önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Irak'ın iş birliği içinde atacağı adımların bölgesel kalkınmaya ve refaha da katkı sağlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca İsrail'in Gazze'deki zulmünü durdurmaya yönelik çabaların sürdüğünü ve Müslüman ülkelerin bu süreçte birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

ANLAŞMALAR İMZALANACAK

Erdoğan ve Sudani bunun yerine ortak basın toplantısı düzenleyecek ve iki ülke arasında anlaşmalar imzalanacak. Erdoğan daha sonra temasları kapsamında Erbil'i ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinde ikili ilişkiler, güvenlik, ticaret ve su konuları gibi konular ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak'ı en son 2011'de ziyaret etmişti.

Bu içerik Ufuk Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Uzmandan önemli uyarı: İşte aşı olmayanların yaydığı hastalıklarUzmandan önemli uyarı: İşte aşı olmayanların yaydığı hastalıklar
Bakan duyurdu: 23 Nisan'da ücretsiz olacak!Bakan duyurdu: 23 Nisan'da ücretsiz olacak!
İstanbul'a ilk ziyareti İmamoğlu'na oldu!İstanbul'a ilk ziyareti İmamoğlu'na oldu!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir