BlackRock CEO'su Konuştu: Bitcoin ETF'leri Tarih Yazıyor

BlackRock CEO'su Larry Fink, firmasının Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonunun (ETF) performansı karşısında “hoş bir şekilde şaşırdı” ve Bitcoin'in uzun vadeli sürdürülebilirliği konusunda “çok iyimser” olduğunu söyledi.

Fink, geçen gün Fox Business'a verdiği röportajda “IBIT, ETF tarihindeki en hızlı büyüyen ETF'dir. ETF tarihinde hiçbir şey IBIT kadar hızlı ortaya çıkmamıştır” dedi.

Fink, iShares Bitcoin Trust'ın (IBIT) ilk 11 haftalık ticaretteki performansı karşısında kendisinin de “şaşırdığını” söyledi.

Farside Investors'a göre IBIT, ilk 11 haftada 13,5 milyar dolarlık akışla iyi bir başlangıç ​​yaptı ve 12 Mart'ta günlük en yüksek seviyesi olan 849 milyon dolara ulaştı. IBIT, işlem günü başına ortalama 260 milyon doların biraz üzerinde bir giriş sağlıyor.

BlackRock CEO'su, “Artık daha fazla likiditeye, daha fazla şeffaflığa sahip bir pazar yaratıyoruz ve buna hayran kaldım. Başvuruyu yapmadan önce bu tür bir perakende talebi göreceğimizi asla tahmin edemezdim” dedi.
IBIT'in “iyi iş yapıp yapmayacağı” sorusuna Fink, “Evet, kesinlikle” yanıtını verdi.

Larry Fink, “Bitcoin'in uzun vadeli sürdürülebilirliği konusunda oldukça iyimserim” diye ekledi.

BitMEX Research'e göre, IBIT'in şu anda 17,1 milyar dolarlık Bitcoin'i var ve ilk altın ETF'nin ulaşması iki yıl süren bir kilometre taşı olan 10 milyar dolara ulaşması sadece iki ay sürdü.

Şu anda onaylanmış tüm ETF'ler arasında IBIT, yalnızca Bitcoin varlıklarındaki Grayscale Bitcoin Trust'ın ardından geliyor. Ancak Grayscale'in Bitcoin varlıkları, spot Bitcoin ETF'ye dönüşmeden önce sahip olduğu 620.000 BTC'den düşmeye devam ediyor.

Kaynak: BitMEX Arama

Dokuz noktalı Bitcoin ETF ihraççıları (Grayscale hariç) şu anda 34,1 milyar doların üzerinde Bitcoin tutarken, IBIT, Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) ve ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB) girişlere öncülük ediyor.

Bu arada bazı sektör uzmanları, bazı spot Bitcoin ETF ihraççılarının kar eksikliği nedeniyle sonunda kapanabileceğini öngörüyor.

ETF sağlayıcısı HANetf'in eş CEO'su ve kurucusu Hector McNeil, kısa süre önce Cointelegraph'a şöyle konuştu: “Mevcut ETF lansmanlarının çoğu hiçbir zaman başabaşa geçemeyecek, çünkü maliyetler ancak yönetim altındaki milyarlarca varlığa ulaştığında geri ödenecek.”

Bazı ETF ihraççıları, bazı büyük oyuncularla rekabet edebilmek için ücretlerini düşürdü.

Ancak Bloomberg ETF analisti Henry Jim'e göre, bu küçük ihraççılar “devler arasındaki bu savaşa girerken zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya”.

“Ücretleri eşitlerlerse hayatta kalmaya yetecek gelire sahip olmayacaklar ve ücretleri düşürmezlerse hayatta kalmaya yetecek kadar kritik kütle kaynağı biriktiremeyecekler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir