Başkan Tugay: “Kültürpark’a artık bahar geldi” – KÜLTÜR VE SANAT

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Bu yıl Kültürpark çevresindeki açık alanlarda gerçekleştirilen İzkitapfest – İzmir Kitap Fuarı'nın açılışını Cemil Tugay yaptı.

19-28 Nisan tarihleri ​​arasında 10.00-21.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilecek İzkitap Festivali'ne İzmirlileri davet eden Belediye Başkanı Cemil Tugay, şunları söyledi: “Kültürpark'ın tamamında fuar yaşamanın mutluluğunu ve değerini İzmirliler biliyor. Ülkemizin ilk fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı ile yaşadığımız bu geleneğe şimdi İzkitap Festivali'ni de ekliyoruz. “Bahar coşkusuyla Kültürpark'ta” sloganıyla düzenlediğimiz festival sayesinde artık Kültürpark'a da bahar geldi” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve SNS Fuarcılık iş birliğiyle düzenlenen İzkitapfest – İzmir Kitap Fuarı başladı. 19-28 Nisan 2024 tarihleri ​​arasında festival benzeri bir organizasyonla Kültürpark'ta okurlarla buluşacak olan İzkitapfest, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'ın ev sahipliğinde açıldı. Kültürpark Lozan Kapısı iç kısmında gerçekleştirilen açılış töreninde Başkan Tugay, yazar Ahmet Ümit ile eski CHP Zonguldak ve İzmir Milletvekili Kemal Anadol'a plaket takdim etti.

Tugay: “Kitaplar bizi dünyaya açıyor”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, şunları söyledi: “Bugün İzmir'in hazinesi Kültürpark'ın kapısından girdiğimizde geldiğimiz yer sadece Kültürpark değildi. Hepimiz zamanı ve mekânı aşan bir yolculuğa girdik. Öyle ki parkımızın sınırları genişledi; Tüm zamanları, coğrafyaları, evrenin sonsuzluğunu, dünyanın tüm hikayelerini kapsıyordu. İnsanlığın doğuşundan bu yana üretilen fikirler, duygular, durumlar, hikayeler, bilimin ve sanatın tüm yolu burada; Bugün Kültürpark'ın kapılarının içinde. Çünkü bugün kitap festivaline başlıyoruz. Çünkü kitaplar bizi dünyaya açıyor” dedi.

“Her zaman kitapla kalın”

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yayınlarıyla yayıncılığa yeni bir soluk geldiğini belirten Başkan Cemil Tugay, şunları söyledi: “Röportajlar, imza günleri, konserler, danslar ve onlarca türde bini aşkın etkinlikle gerçek bir kitap festivali bizi bekliyor. pantomim gösterileri, müzikaller, tiyatrolar ve illüzyon gösterileri Lozan'dan 26 Ağustos'a kadar Kaskatlı Havuz'dan Basmane'ye ve Atatürk Açık Hava Tiyatrosu'na kadar Kültürpark'ın her alanında doğayla iç içe bir edebiyat karşılaşması yaşayacağız. Kültürpark'ta fuar yaşamanın sevinci ve değeri Artık ülkemizdeki ilk fuar olan İzmir Enternasyonal Fuarı ile yaşadığımız bu geleneğe, “Kültürpark'ta” sloganıyla düzenlediğimiz İzkitap Festivali'ni de ekliyoruz. bahar”, artık Kültürpark'a bahar geldi Yazar Susan Sontag'ın dediği gibi: “Bir kitap, deniz feneri gibi, karanlıkta bize yol gösterir, içimize ışık tutar”. Kapılarınız kitaba her zaman açık olsun; Kitaplar yol göstericiniz olsun. “Daima kitapla kalın” diyerek sözlerini tamamladı.

Ümit: “İzmir’i yazmadan ölmem”

Sanat ve edebiyatın zorunlu tüketim malı haline gelmesi gerektiğini savunan İzkitap Festivali'nin onur konuğu Yazar Ahmet Ümit, şunları söyledi: “İzmir gibi Türkiye'nin çok önemli bir şehrinde Kitap Fuarı'nın onur konuğu olmak harika bir şey. Bana hep şu soru soruluyor: 'İzmir'i anlatan harika bir hikaye yazmayacak mısın?' İzmir'i yazmadan ölmem, merak etmeyin İzmir'le ilgili harika bir roman yazacağım, tarihi bir roman olacak ve elbette bu şehrin ilk şairi dediğimiz büyük Homeros'u konu alacak. Başka bir çözüm var mı dedi Homer?

Simsaroğlu: “İzmirliler olarak çok şanslıyız”

SNS Fuarcılık kurucu ortağı Saruhan Simsaroğlu, şunları söyledi: “10 gündür sahada 100 kişilik bir ekiple bu fuara hazırlanıyoruz. Kültürpark'ın yorgunluğu da çok özel ve güzel. İzmirliler olarak çok şanslıyız, uzun bir aradan sonra kitap fuarımız Türkiye'nin en özel iki yerinde gerçekleştirilecek. Sonbaharda Fuar İzmir'de, ilkbaharda Kültürpark'ta. “Desteklerini her zaman gördüğümüz ve hissettiğimiz Başkanımız Cemil Tugay'a sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Tugay fuarı ziyaret etti

Açılışın ardından Başkan Tugay, Kültürpark'taki açık stantları gezdi. Pek çok yazar ve yayınevi Başkan Tugay'a kitap hediye etti. Fuarı geliştirip büyütmeye devam edeceklerini söyleyen Tugay, büyüdüğünde belediye başkanı olmak istediğini söyleyen fuar katılımcısı minik Poyraz ile de sohbet etti. Tugay, katılımcılara iyi fuarlar dileyerek İzmirlileri Kültürpark'a davet etti.

Birbiri kadar önemli isimler İzkitap Festivali'nde

Girişin ücretsiz olacağı İzkitap Festivali, 10.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. İzkitap Festivali'ne 350'ye yakın yayınevi, 50'ye yakın ikinci el kitap perakendecisi ve onlarca kurum katıldı; Lozan'dan 26 Ağustos'a kadar Kaskatlı Havuz'dan Basmane'ye ve Atatürk Açık Hava Tiyatrosu'na kadar Kültürpark'ın tüm alanlarına yayılan, doğayla iç içe bir edebiyat buluşmasına ev sahipliği yapın.

İzkitapfest, sadece kitap alışverişiyle değil, röportajlar, konserler, yarışmalar, konserler ve imza günleri ile de ziyaretçileri için tam bir kültür şölenine dönüşecek. Yazarlar, şairler, illüstratörler, gazeteciler ve edebiyat dünyasından 800'ü aşkın önemli isim, binin üzerinde imza etkinliği ve söyleşiyle deneyimlerini paylaşacak. Sivil toplum kuruluşları ve bunlara üye yazarlar da özel olarak düzenlenen alanda İzmirli okurları ve kitapseverlerle buluşacak. Sahaf Caddesi ile Türkiye'nin en büyük sahaf katılımına ev sahipliği yapan fuarda, özel kitap müzayedesi de gerçekleştirilecek.

İZELMAN A.Ş. KOSGEB ve KOSGEB'in desteğiyle yazarları, yayıncıları ve kitapseverleri bir araya getirecek olan İzkitap Festivali'nin “onur konuğu” yazarı, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ahmet Ümit'tir. Fuarda 20 Nisan günü saat 15.00'te Atatürk Açık Hava Tiyatrosu'nda Ahmet Ümit'in hayatı ve eserlerinin anlatıldığı bir konferans düzenlenecek. Ahmet Ümit söyleşinin ardından kitaplarını imzalayacak. Aynı zamanda Ahmet Ümit'in “Sultanı Öldürmek” adlı romanından esinlenilen gizemli macera oyunu da İzkitapfest kapsamında katılımcılarla buluşacak.

Atatürk Açık Hava Tiyatrosu önemli isimleri ağırlayacak

Bilim, düşünce ve edebiyat dünyasının değerli isimleri, Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu'nda söyleşi ve imza etkinlikleriyle kitapseverlerle buluşacak. Tarihçi, akademisyen, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, akademisyen, jeolog ve bilim insanı Prof. 21 Nisan'da Dr. Celal Şengör, 27 Nisan'da şair ve yazar Murathan Mungan, 27 Nisan'da tarihçi, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Emrah Safa Gürkan, 27 Nisan'da ise animasyon yapımcısı ve karikatürist Varol Yaşaroğlu İzmirlilerle buluşacak. 27 Nisan'da İzmir Atatürk Açık Hava Tiyatrosu'nda.

Edebiyat dünyasının önemli isimleri İzkitap Festivali'nde

Fuarda yüzlerce değerli yazar, şair ve illüstratör imza ve söyleşilerle okurlarıyla buluşacak. Ahmet Ümit, Ahmet Telli, Ayşe Kulin, Buket Uzuner, Canan Tan, Çağan Irmak, Mahir Ünsal Eriş, Mete Kaan Kaynar, Mine Söğüt, Murathan Mungan, Murat Menteş, Saygı Öztürk, Sema Kaygusuz, Serhan Asker, Şükrü Erbaş, Umut gibi Sarıkaya isimleri fuarda okuyucularıyla buluşacak. 10 gün boyunca yüzbinlerce kitapseverin İzkitapfest'i ziyaret etmesi bekleniyor. Katılımcı yayınevleri, etkinlikler, röportajlar, imza günlerinin takvimi ve fuara ilişkin detaylı bilgiler Kitapizmir'de yer alacak.

Tarih konuşacağız

Akın Ersoy, Ersin Doğer, Erkin Başer, Melek Göregenli, Melda Yaman, Murat Tozan gibi İzmirli değerli akademisyenler, antik çağlardan günümüze şehrin hafızasına katkı sağlayan eserlerin yanı sıra, İzmir'deki tarihi eserleri de anlatacak. Röportajlarda kentin geçmişten günümüze tarihi anlatılıyor. Aynı zamanda TYS Başkanı Adnan Özyalçıner ve TYS İzmir temsilcisi Özer Akdemir'in katılımıyla Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYS) 50. yıl dönümüne özel bir söyleşi gerçekleştirilecek. Kamu Hizmeti Derneği İzmir Şubesi işbirliğiyle hazırlanan “Ahmed Arif'in Hasreti” belgeseli ilk kez 21 Nisan'da saat 18.00'de Lozan Sahnesi'nde İzkitapfest'te gösterilecek.

23 Nisan coşkusu İzkitap Festivali'nde de görülecek

İzkitapfest aynı zamanda en büyük açık hava kitap fuarı olacak. Fuar, kitap almanın yanı sıra ailenizle katılıp eğlenebileceğiniz bir festival deneyimi de sunacak. İzkitapfest'te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel etkinlikler de düzenlenecek. 10 gün için; Fuarda çocuklara yönelik konserler, masallar, bilgi yarışmaları, pantomimler ve illüzyonlar gibi çok sayıda farklı gösteri ve etkinlik de yer alacak.

Özel etkinlikler, müzikaller, çocuk konserleri

23 Nisan haftası boyunca Kültürpark'ın her köşesinde büyük bir heyecan yaşanacak. Ana teması “Çocuk Edebiyatı” olan fuarda, 23 Nisan saat 15.00'te çim sahada Evrencan Gündüz konseri, 24 Nisan saat 19.00'da Atatürk Açıkhava Tiyatrosu'nda Rafadan Tayfa'nın müzikali, 24 Nisan saat 19.00'da ise Rafadan Tayfa'nın müzikali yer alacak. Kral Şakir müzikali 26 Nisan saat 19.00'da ahşap sahnede 27 Nisan saat 12.00'de Şubadap konseri, saat 15.00'te çocuk tiyatrosu ve masal saati, saat 20.00'de siyahi grup konseri, 28 Nisan'da köy tiyatroları gibi birçok etkinlik saat 14.00'te İMD ritim grubu, saat 15.00'te Geleceğin Dansı. Toplu gösteri saat 16.00'da gerçekleştirilecek.

Sonbaharda İzmir'de fuar

İlkbaharda Kültürpark'ın eşsiz doğasında festival atmosferinde gerçekleşecek olan İZKİTAP, sonbaharda 26 Ekim – 3 Kasım 2024 tarihleri ​​arasında Fuar İzmir'de gerçekleştirilecek ve yayınevleri ile yayın dünyasından değerli isimleri bir kez daha buluşturacak. . Edebiyat kitap severlerle.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir