Avrupa Adalet Divanı: Amazon, AB kurallarına göre reklam veri tabanına uymak zorunda

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

AB Yüksek Mahkemesi Amazon'un talep ettiği geçici tedbirleri reddetti

REKLAM

Avrupa Adalet Divanı (ECJ), Amazon'un, şirketin halka açık bir reklam havuzu oluşturmasını gerektiren Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamındaki Avrupa Birliği platform kurallarına uyması gerektiğine karar verdi.

ABD teknoloji şirketi, Avrupa Komisyonu'nun geçen yıl platformu DSA kapsamındaki Çok Büyük Çevrimiçi Platformlardan (VLOP'lar) biri olarak belirlemesine itiraz ediyor. Bu karar, Amazon Store'un çevrimiçi listelemeleriyle ilgili ayrıntılı bilgilerin kamuya açık bir deposunu oluşturmasını gerektiriyor.

Komisyon'un kararına ABAD nezdinde itiraz eden Amazon, temyiz sonuçlanıncaya kadar tam uygulamadan kaçınmak için ana itiraza kadar geçici tedbir talebinde bulundu.

Ancak Avrupa Adalet Divanı Başkan Yardımcısı'nın bugün açıkladığı kararda, geçici tedbir talebi reddedildi ve AB'nin çıkarlarının Amazon'un mali çıkarlarından daha ağır bastığı belirtildi.

“Askıya alma, Dijital Hizmetler Tek Pazar Direktifi'nin hedeflerine tam olarak ulaşılmasında potansiyel olarak birkaç yıllık bir gecikmeye yol açacak ve bu nedenle potansiyel olarak temel hakları tehdit eden bir çevrimiçi ortamın devam etmesine veya gelişmesine izin verecektir; AB yasa koyucusu ise şunu tespit etmiştir: Çok büyük platformların “Ortamda önemli bir rol oynamayı düşünmesi gerekiyor.” denildi.

Amazon karara nasıl tepki verdi?

Bir Amazon sözcüsü, şirketin karardan hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Sözcü, açıklamasında şunları söyledi:[Biz] Amazon'un DSA kapsamındaki “Çok Büyük Çevrimiçi Platform” (VLOP) tanımını karşılamadığını ve bu şekilde tanımlanmaması gerektiğini savunuyoruz. “Amazon'da müşteri güvenliği en büyük önceliğimizdir ve DSA kapsamındaki yükümlülüklerimiz konusunda Avrupa Komisyonu ile yakın işbirliği içinde çalışmaya devam ediyoruz.”

Avrupa Adalet Divanı davanın esası hakkında daha sonraki bir tarihte karar verecek.

DSA'ya göre, aylık en az 45 milyon aktif kullanıcısı olan VLOP'ların daha fazla şeffaflık, veri paylaşımı ve risk yönetimi kotaları gerektiren yükümlülüklere uyması veya şirketin küresel gelirinin %6'sına kadar yüksek para cezaları riskini alması gerekiyor.

Komisyon şu ana kadar 22 platformu VLOP olarak belirledi. Amazon'un yanı sıra Alman moda sitesi Zalando da komisyonun bu kararına karşı çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir