Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi yeni görev süresinin ilk toplantısını gerçekleştirdi – GÜNDEM

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi yeni görev süresinin ilk toplantısını gerçekleştirdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, teleferik kazası sonrası kurtarma çalışmalarını takip etmek üzere sahada bulunurken, AK İbradı Partisi meclis üyesi Kemal Çiftçioğlu en kıdemli üye olarak meclisin açılışını yaptı.

Toplantıda Başkanlık Konseyi, Konsey, Sendika ve Komisyon üyeleri belirlendi. Kurtarma operasyonunun tamamlanmasının ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi meclisine gelen Başkan Böcek, mecliste 5 yıl boyunca Antalya adına önemli çalışmalar yürüteceklerini belirterek, meclis üyelerine başarılar diledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart'ta yapılan yerel yönetim genel seçimlerinin ardından yeni üyeleriyle yeni dönemin ilk toplantısını gerçekleştirdi. birGündemin 6 maddesini görüşmek üzere toplanan meclis, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Meclis toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Demokrat Parti ve İyi Parti gruplarının sözcüleri birlik ve beraberlik dile getirdi. Mesaj göndererek parlamentoya 5 yıllık görev süresinde başarılar diledi.

MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLDİ

Meclis'te ilk olarak meclis sekreteri, Meclis başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde görev yapacak komisyon üyeleri seçildi. Yapılan gizli oylama sonucunda Meclis'e Cumhuriyet Halk Partisi'nden Taylan Şanlı ve Müge Gezginci Ünsal, Meclis başkan yardımcılıklarına ise Cumhuriyet Halk Partisi'nden Bayram Ali Çeltik ve Utku Hasan Eminoğlu seçildi. Seçimin ardından en yaşlı milletvekili olarak meclisi açan Kemal Çiftçioğlu, koltuğunu Bayram Ali Çeltik'e devretti.

BELEDİYE BAŞKANI BÖCEK OLAY HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Teleferik kazasından sağ kurtulan son kişinin de kurtarılmasının ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek meclise gelerek toplantıya başkanlık etti. Milletvekillerini selamlayan Başkan Böcek, kurtarma çalışmalarına ilişkin meclise şu bilgileri verdi: “Dün saat 17.28'de kaza yaşadık. Öncelikle bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Büyükşehir Kent Meclisimiz adına Allah'tan rahmet, yaralı 10 vatandaşımıza acil şifalar diliyorum. Saat 17.28'de itfaiye şefimiz aradı ve hemen olay yerine vardık ve bir kriz masası kurduk. İlk açıklamayı yaptık. Hiç uyumadık. Kriz masasında Sayın Valimiz ve AFAD Başkanımız dahil milletvekillerimiz vardı. CHP'nin genel başkan yardımcımız vardı, bütün kurum ve kuruluşlar oradaydı. İçişleri Bakanımıza ve Bakan Yardımcımız Münir Karaloğlu'na teşekkür ediyorum. Şu ana kadar 174 vatandaşımızı kurtardık. Antalya Büyükşehir İtfaiyemiz başta İstanbul, Ankara, Denizli, Muğla ve Balıkesir belediyelerinden ekipler geldi. Muğla Belediye Başkanımız bizzat gelip çalışmalara katıldı.”

MONTAJDA BAŞARILAR DİLEDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin seçimlerden sonraki ilk toplantısının hayırlı olmasını temenni eden Başkan Böcek, şunları söyledi: “Seçimler Antalya'da yapıldı. Liderlerimiz seçildi, 19 ilçe belediye başkanı seçildi. Antalya halkına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Antalya'da demokrasi kazandı. Tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Öncelikle bize oy verenlere teşekkür ediyorum. Oy kullansa da vermese de tüm vatandaşlarımıza hizmet edeceğimi bir kez daha ifade ediyorum. Bu parlamentoyu sizlerle birlikte yöneteceğiz. Herkesi kendi belediye başkanı, partimizin belediye başkanı olarak göreceğim. Antalya'daki beş yılımıza sizlerle birlikte kararlılıkla ve gururla devam edeceğiz. Kimseyi ötekileştirmeden, siyasete bulaşmadan hep birlikte çalışacağız. Seçimlerimizin yine sizlere ve Antalya'ya hayırlı olmasını diliyorum. Sana başarılar diliyorum.”

İHTİSAS KOMİSYONLARI OLUŞTURULDU

Gizli oylamayla 1 yıl görev yapacak meclis üyeleri ise Cumhuriyet Halk Partisi'nden Adnan Kabaağaç, Büşra Özdemir, Mustafa Bilici, Nazmi Gündüz, Zafer Tan oldu. 5 kişiden oluşması ve 1 yıl süreyle görevde kalmaları kararlaştırılan TBMM'de komisyonun üyeleri de seçildi. Buna göre komisyonlarda görev yapacak isimler şu şekilde belirlendi;

Plan ve Bütçe Komisyonu:

Ahmet Aydın (CHP), Osman Sert (CHP), Erkan Çelik (CHP), Mehmet Balık (CHP), Kemal Sancaktar (AKP)

Planlama ve Bayındırlık Komisyonu:

Mithat Aras (CHP), Sıdıka Gökyar Kızılca (CHP), Hasan Can Kamburoğlu (CHP), Burak Çeker (CHP), Hasan Cumhur Göncü (AKP)

Çevre ve Sağlık Komisyonu:

Celal Koç (CHP), Refik Emre Altekin (CHP), Gülsüm Özer (CHP), Müge Gezginci Ünsal (CHP), Murat Menzilcioğlu (AKP)

Eğitim, Kültür, Gençlik, Spor Komisyonu:

Nilüfer Deveci (CHP), Metin Yaraşçı (CHP), Önder Kurnaz (CHP), Hasan Akkoyun (CHP), Tuğba Er (AKP)

Ulaştırma Komisyonu:

Rıza Maden (CHP), Süleyman Tursun (CHP), Erdal Yayıcı (CHP), İsmail Şentürk (CHP), Levent Konur (AKP)

SEÇİLEN SENDİKALARLA BAKACAK ÜYELER

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi ayrıca Akdeniz Belediyeler Birliği, Tarihi Kentler Birliği, Sağlıklı Kentler Birliği, Yağlı Güreşleri Düzenleyen Kentler Birliği, ANTAB ve Akdeniz Belediyeler Birliği'nde görev yapacak üyeleri de belirledi. Tarihi Kentler Birliği'nin üyeleri Mehmet Tufan (CHP), Sadık Dizdaroğlu (CHP), Güler Ercan (CHP) olurken, Sağlıklı Kentler Birliği'nin üyeleri ise Cumhuriyet Halk Partisi'nden Nihat Karayel, Koray Küçüksarı ve Nilüfer Deveci oldu. . Petrol Mücadelesini Düzenleyen Kentler Birliği'ne Cumhuriyet Halk Partisi'nden Hasan Aydın, İsmail Şentürk, Ergüven Yılmaz ve Erkan Demirci seçildi.

ANTAB'A 11 ASIL ÜYE SEÇİLDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in doğal üyesi olduğu ANTAB'ın 11 asil ve 5 yedek üyesi gizli oyla belirlendi. ANTAB asil üyeliğine Cumhuriyet Halk Partisi'nden Aşkın Yenier, Mithat Aras, Müge Gezginci Ünsal, Hasan Can Kamburoğlu, Nazmi Gündüz, Semih Top, Mehmet Ali Çobanoğlu, Rıza Maden, Refik Emre Altekin, Koray Küçüksarı ve Hasan Aydın seçildi.

AKDENİZ BELEDİYELER BİRLİĞİ ÜYELERİ BELİRTİLDİ

Akdeniz Belediyeler Birliği'nde görev yapacak 12 üye; Cumhuriyet Halk Partisi'nden Büşra Özdemir, Şükrü Koçak, Yücel Yücesan, Mahmut Köse, Ulaş Özgen, Mehmet Kula, Sadık Dizdaroğlu, Rüştü Peker, Erdoğan Erdoğan, Mustafa Bilici, Recep Karatop, Yusuf Kumbul'dan oluşuyordu. 2023 Faaliyet Raporu ve 2023 Denetim Komisyonu Raporu da Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle kabul edildi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir