Altın Küre 2024: Yerli oyuncu Lily Gladstone ilk kez En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı

Altın Küre ödüllü Lily Gladstone, ödülü aldıktan sonra konuşmasının ilk bölümünü Kuzey Amerika'nın yerli halklarından Blackfeet kabilesinin konuştuğu dilde yaptı.

REKLAM

2024 Altın Küre'de Lily Gladstone en iyi kadın oyuncu kategorisini kazanarak bu ödülü alan ilk yerli oyuncu oldu.

Martin Scorsese'nin “Çiçek Ayının Katilleri” filmindeki rolüyle Altın Küre ödülüne layık görülen oyuncu, ödülü aldıktan sonra konuşmasının ilk bölümünü Kuzey Amerika'nın yerli halklarından Blackfeet kabilesinin konuştuğu dilde yaptı.

Aslen ABD'nin Montana eyaletindeki ve Kanada'nın Alberta eyaletindeki Blackfeet Kızılderili Rezervasyonu'ndan olan aktör, İngilizce konuşmasında şu yorumu yaptı: “Bu tarihi bir zaferdir” ve kendisini cesaretlendirdiği için “güzel topluluğa, ulusa” teşekkür etti. Oyunculuk mesleğini sürdürmek.

Gladstone ayrıca yönetmeni Scorsese'ye ve aralarında Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro'nun da bulunduğu rol arkadaşlarına teşekkür etti ve daha sonra ödülünü bir hayali olan “tüm yerel çocuklara” adadı.

37 yaşındaki Gladstone, Scorsese'nin destansı “Killers of the Flower Moon” filminde Mollie Burkhart rolünü oynadı. Burkhart'ın karakterinin ailesi, Oklahoma'daki petrol zengini topraklarını ele geçirmek için Osage'lere düzenlenen saldırılarda öldürüldü.

Gladstone, 1995 yılında “Lakota Woman” adlı televizyon filmiyle aday gösterilen Irene Bedard'ın ardından Altın Küre'ye aday gösterilen ikinci yerli oyuncu oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir