Afganistan'da sel: En az 68 kişi hayatını kaybetti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Yerel yetkililere göre, mevsimsel olarak şiddetli yağışlar nedeniyle ağır hasar gören batıdaki Gur ilinde en az 50 kişi öldü.

REKLAM

Afganistan'daki selde en az 68 kişinin öldüğü iddia edildi. En büyük kayıp ise ağır hasara uğrayan Gür ilinde yaşandı.

Gur eyaleti sözcüsü Abdul Wahid Hamas, Cuma günkü selin eyaleti ciddi şekilde etkilediğini söyledi. Hamas sözcüsü, binlerce ev ve mülkün zarar görmesi ve yüzlerce hektar tarım arazisinin yok olması nedeniyle bölgede önemli mali kayıpların meydana geldiğini söyledi.

Eyalet valisi sözcüsü Esmatullah Moradi'ye göre Cuma günü kuzeydeki Farayab ilinde 18 kişi öldü ve iki kişi de yaralandı. Moradi, dört ilçede mülk ve arazide hasar meydana geldiğini, 300'den fazla hayvanın öldüğünü sözlerine ekledi.

BM gıda ajansı, sosyal medya platformu X'te yayınlanan bir gönderide, sel felaketinden 2.500 ailenin etkilendiğini söyledi. WFP değerlendirme ekiplerinin yardım dağıtmak için sahada olduğu iddia edildi.

Geçen hafta WFP, Afganistan'daki olağanüstü şiddetli yağışların 300'den fazla kişinin ölümüne ve binlerce evin yıkılmasına yol açtığını, özellikle de 10 Mayıs'taki selin en ağır darbesini taşıyan kuzeydeki Baghlan ilinde olduğunu söyledi.

Dünya Gıda Örgütü hayatta kalanların evsiz, topraksız ve geçim kaynağından mahrum kaldıklarını söyledi. WFP, Baghlan'ın büyük bir kısmına “kamyonlarla ulaşılamayacağını” ve hayatta kalanlara yiyecek dağıtmak için mümkün olan her alternatifi kullandığını söyledi.

En son felaket, Nisan ayında en az 70 kişinin ölümüne yol açan yıkıcı sel felaketinin ardından geldi. Sular ayrıca batıdaki Farah ve Herat illeri ile güneydeki Zabul ve Kandahar illerinde yaklaşık 2.000 ev, üç cami ve dört okulu da yok etti.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada Ayrıca “hayırsever bağışçılarımızı” yardıma ve insani kuruluşlara da etkilenen topluluklara yardım sağlamaya çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir