ABD'nin iç kabloları sızdırıldı: İsrail Gazze'de uluslararası hukuku ihlal ediyor

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın iç yazışmalarına göre bazı üst düzey yetkililer, İsrail'in ABD tarafından sağlanan silahları uluslararası insancıl hukuka uygun olarak kullanacağına dair verdiği güvenceleri inandırıcı bulmuyor. Aynı şekilde bakanlık içinde de Gazze konusunda derin bir bölünme var.

REKLAM

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın iç yazışmalarına göre, bazı üst düzey yetkililer, Bakan Antony Blinken'e, İsrail'in ABD tarafından sağlanan silahları uluslararası insancıl hukuka uygun olarak kullandığı yönündeki güvencelerini “güvenilir veya inandırıcı” bulmadıklarını bildirdi.

Bakanlığın iç yazışmalarına göre bazı yetkililerin İsrail'i desteklediği görülüyor.

Şubat ayında Başkan Joe Biden tarafından yayınlanan Ulusal Güvenlik Memorandumu (NSM) uyarınca Blinken'in, İsrail'in ABD silahlarının kullanımının Amerikan yasalarını veya uluslararası yasaları ihlal etmediğine dair güvencelerini güvenilir bulup bulmadığını 8 Mayıs'a kadar Kongre'ye bildirmesi gerekiyor.

Dışişleri Bakanlığına bağlı en az yedi birim, Bakan Blinken'a bir değerlendirme mektubu gönderdi.

Bu arada rapor için Kongre'ye sunulan notlar, İsrail'in Gazze'de uluslararası insancıl hukuku ihlal edip etmediği konusunda bakanlık içindeki bölünmelerin bugüne kadarki en net ve en eksiksiz resmini sunuyor.

Reuters'in haberine göre ABD'li bir yetkili şunları söyledi: “Bakanlığın bazı birimleri İsrail'in güvencelerinin kabul edilmesinden yana, bazıları reddedilmesinden yana, bazıları ise herhangi bir tavır almadı.” Bir açıklama yaptı.

“İsrail'in sağladığı güvenceler ne inandırıcı ne de güvenilirdir.”

Bakanlığın “Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Dairesi”, “Nüfus, Mülteciler ve Göç”, “Küresel Ceza Adaleti” ve “Uluslararası Örgütlenme İşleri” gibi dört farklı biriminin ortaklaşa sunduğu raporda, İsrail'in “saygı duyduğu” ifade ediliyor. Gazze'de savaş yürütürken uluslararası insani hukuk”. “kurallara uyulmaması konusunda ciddi endişeler” dile getirdi.

Dört ofis tarafından yapılan değerlendirmede, İsrail'in verdiği güvencelerin “ne inandırıcı ne de güvenilir” olduğu vurgulandı.

Bu birimlerin başındaki yetkililer, İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonlarının, uluslararası insani hukukun olası ihlalleri konusunda “ciddi sorular” ortaya çıkardığını söyledi.

Bunlar arasında şunlar yer alıyor: “Korunan alanlara ve sivil altyapıya yönelik tekrarlanan saldırılar”, “askeri avantaj elde etmek amacıyla sivillere zarar vermek vicdanın ötesindedir”, “ihlallerin soruşturulması veya sivillere ciddi zarar verenlerin sorumlularının hesap vermesi için küçük adımlar atılmıştır” ve “”Yardım işçiler ve gazeteciler benzeri görülmemiş bir oran ve hızla öldürülüyor.”

Dört birimin yaptığı değerlendirmede, İsrail ordusunun “insani yardımları keyfi olarak sınırladığını” belirten 11 örnek de yer aldı.

Bu örneklerden bazıları aşağıdaki gibidir:

“Tek bir “çift kullanımlı” madde nedeniyle tüm yardım kamyonlarının geri gönderilmesi”, “denetimlerde “yapay” sınırlamalar”, “etkilenmeyen insani yardım alanlarına tekrarlanan saldırılar”.

Siyasi ve Askeri İşler Birimi: İsrail'e silah satışı devam etmeli

Öte yandan ABD'nin askeri yardımları ve silah transferleriyle ilgilenen Siyasi ve Askeri İşler Birimi'nden gelen bir notta Bakan Antony Blinken uyarıyor.

Bu uyarı, ABD silahlarının askıya alınmasının İsrail'in kendi hava sahası dışındaki potansiyel tehditlerle başa çıkma yeteneğini sınırlayacağını belirtiyor.

Ayrıca Washington'un “bölgedeki diğer ülkelere yönelik devam eden ve gelecekteki tüm satışları yeniden değerlendirmesi gerekeceği” konusunda da uyarıda bulunuyor.

Amerika'nın silah satışlarının askıya alınmasının İran ve ona bağlı milislerin “provokasyonlarına” yol açacağını iddia eden birim, Kongre'ye rapor sunmaya hazırlanan bakanlık içindeki çatışma ve bölünmeyi de ortaya koyuyor.

Çünkü bu bakanlığın açıklamasında İsrail'in verilen garantileri yerine getirdiğinden neredeyse hiç bahsedilmiyor.

REKLAM

Reuters'a konuşan ikinci bir ABD'li yetkili, Antisemitizmi İzleme ve Mücadele Özel Temsilcisi Ofisi ve ABD'nin İsrail Büyükelçisi Jack Lew'in İsrail'in güvencelerini inandırıcı ve güvenilir bulduğunu söyledi.

Konuya yakın bir kaynak, Dışişleri Bakanlığı'nın Hukuk Müşavirliği olarak bilinen hukuk departmanının, İsrail'in verdiği güvencelerin güvenilirliği konusunda “asıllı bir pozisyon almadığını” söyledi.

USAID: Uluslararası insancıl hukukun ihlali anlamına geliyor

Raporun Kongre'ye sunulmasına doğrudan Amerikan hükümetine bağlı olan Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) da katkıda bulundu.

USAID notunda şu ifadeler yer alıyordu: “İsrail hükümetinin üçte ikisinin sivil olduğunu tahmin ettiği yaklaşık 32.000 kişinin öldürülmesi, uluslararası insancıl hukukun gerekliliklerinin ihlali anlamına gelebilir.”

USAID sözcüsü, kurumun sızdırılan belgeler hakkında yorum yapmadığını söyledi.

REKLAM

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller da bakanlığın sızdırılan belgeler hakkında yorum yapmadığını söyledi.

Miller basitçe yanıt verdi: “Karmaşık konularda, Bakan genellikle Bakanlık içindeki çeşitli görüşleri dinler ve bu görüşlerin tümünü dikkate alır.”

8 Mayıs Kongre Raporu

İsrailli bir yetkili, açıklamasında “İsrail, ABD hükümetine verilen güvenceler de dahil olmak üzere taahhütlerine ve bunların uygulanmasına tamamen bağlı” dedi. yorum yaptı.

Beyaz Saray'ın herhangi bir yorumu yoktu.

Başka bir ABD'li yetkili, Blinken'in İsrail'in taahhütlerine ilişkin tüm birim değerlendirmelerini gördüğünü söyledi.

REKLAM

Ancak Dışişleri Bakanlığı'nın 8 Mayıs'ta Kongre'ye sunduğu rapora kadar tam bir güvenilirlik değerlendirmesi yapması beklenmiyor.

Bir başka yetkili ise bakanlığa bağlı birimler arasındaki görüşmelerin raporun teslim tarihinden önce devam ettiğini söyledi.

Üst düzey ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin İsrail'in uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiği yönündeki uyarıları, İsrail'in Gazze'nin Refah kentine saldırı düzenleyeceğini açıkça ilan ettiği bir dönemde geldi.

Gazze sağlık yetkililerine göre çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 34.000'den fazla Filistinliyi öldüren İsrail'in askeri tutumu giderek daha fazla inceleniyor.

Başkan Biden'ın tutumu

Ulusal Güvenlik Muhtırası, Demokrat milletvekillerinin İsrail'in uluslararası hukuka saygı duyup duymadığını sorgulamaya başlamasının ardından Şubat ayı başında yayınlandı.

REKLAM

Genelge yeni bir yasal gereklilik getirmiyor ancak Dışişleri Bakanlığı'ndan, ABD tarafından finanse edilen silahları satın alan ülkelerden, uluslararası insancıl hukuku ihlal etmedikleri veya ABD'nin insani yardımını engellemediklerine dair yazılı güvence talep etmesini istiyor.

Ayrıca yönetimin, ülkelerin uluslararası hukuka uyup uymadığını ve insani yardım akışını engelleyip engellemediğini değerlendirmek için Kongre'ye yıllık bir rapor sunmasını da gerektiriyor.

Mutabakata göre, İsrail'in güvenceleri sorgulanırsa Biden'ın, yeni güvenceler aramaktan ABD silah transferlerini askıya alma seçeneğine kadar bir dizi adımla durumu “düzeltme” seçeneği bulunuyor.

Biden, istediği zaman ABD'nin silah transferlerini askıya alabilir veya şartlar getirebilir.

Başkan Biden şu ana kadar insan hakları örgütlerinin, solcu Demokratların ve Arap-Amerikalı grupların bu yöndeki çağrılarına direndi.

REKLAM

Benzer şekilde Biden yönetimi yetkilileri defalarca “İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiğini tespit etmediklerini” söylediler.

Ancak Nisan ayı başında ilk kez, ABD'nin Gazze'deki “ciddi insani durumu” iyileştirmek için somut adımlar atmaması halinde Amerikan silahlarının İsrail'e transferini etkileyebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir