ABD Temsilciler Meclisi'nin 57 Üyesinden Başkan Biden'a Mektup: Refah Saldırısının Önlenmesi

ABD Temsilciler Meclisi üyelerinden Pramila Jayapal ve Madeleine Dean liderliğindeki, onlarca milletvekilinin imzaladığı Başkan Biden'a hitaben yazılan mektupta, “İsrail'in Refah'a saldırısı, bölgeyi, ikisinin de görmediği bir savaşa maruz bırakacak” denildi. Ne İsrail ne de ABD bunu karşılayabilir.” “Bu onu uçurumun eşiğine getirir.”

REKLAM

Amerikan Kongresi'nin alt meclisi olan Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat Parti'nin onlarca üyesi, Başkan Joe Biden'ın yönetimine mektup yazarak, Gazze Şeridi'nin Refah şehrine olası bir İsrail saldırısının önlenmesini istedi. .

Savaşın başında İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin Mısır sınırındaki Refah şehrini “güvenli bölge” ilan etti ve yüzbinlerce Filistinli buraya sığındı.

Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğindeki hükümet, yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'a kara saldırısı düzenlemeye hazırlanıyor.

Başta BM olmak üzere uluslararası kuruluşlar, İsrail'in Refah'a olası saldırısının insani bir felaketle sonuçlanacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

ABD Temsilciler Meclisi'nin 212 Demokrat üyesinden 57'si, Başkan Joe Biden'a yazdıkları “acil” mektupta, Netanyahu hükümetine Refah'a yönelik topyekün bir saldırıyı caydırmak için mümkün olan tüm önlemleri alması çağrısında bulundu.

Temsilciler Meclisi üyeleri Pramila Jayapal ve Madeleine Dean liderliğindeki ve toplam 57 milletvekilinin imzaladığı mektupta şunlar belirtiliyor:

“Refeh'e yönelik geniş çaplı bir saldırıyı önlemek için, İsrail hükümetine yönelik saldırgan askeri yardımı derhal durdurmaya yönelik mevcut yasa ve politikaları uygulamaya çağırıyoruz. Bu koşullar altında, halihazırda yürürlüğe konmuş olan İsrail yardımları da buna dahildir. İsrail hükümetinin Refah'a geniş kapsamlı tepkisi İsrail'in bir saldırının eşiğinde olduğu bildirildi İsrail'in Refah'a saldırısı, Hamas'ın yeni bir gerilim sarmalı başlatarak bölgeyi daha büyük bir krizin eşiğine getirme riski taşıyor. Ne İsrail'in ne de ABD'nin karşılayamayacağı geniş çaplı bir savaş Korkunç terör saldırılarından önce orada 280.000 Filistinli yaşıyordu. Şimdi ise yaklaşık 1,4 milyon insan yaşıyor ve bu da aşırı kalabalık ve yiyecek, su ve ilaç kıtlığı nedeniyle daha fazla acıya neden oluyor. İsrail hükümetine yönelik saldırgan askeri yardımların bir kısmını derhal kesmek için mevcut yasa ve politikalara başvurulmalıdır. İsrail hükümeti uluslararası hukuka saygı göstermezse ve sivilleri korumazsa, ABD masum yaşamı korumak için harekete geçmelidir. Rehinelerin evlerine dönmesini sağlayacak ve herkes için güvenliğe giden bir yol inşa edecek kalıcı bir ateşkes için çalışmaya devam etmenizi talep ediyoruz.”

Beyaz Saray mektupla ilgili yorum yapmadı. Basının bu konuyla ilgili sorularını da yanıtsız bıraktı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ateşkes görüşmeleri için dün (1 Mayıs) İsrail'e geldi.

Netanyahu ve Blinken Kudüs'te 2,5 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.

Blinken, açıklamasında, İsrail'in Refah'a olası saldırısında “Filistinli sivilleri korumaya yönelik bir plan görmediklerini” vurguladı ve Washington'un böyle bir saldırıyı destekleyemeyeceği yönündeki önceki açıklamasını yineledi.

Toplantının ardından İsrail tarafı, ABD'nin tutumuna ve BM'nin bunun “trajediye yol açacağı” uyarısına rağmen Refah operasyonunun başlayacağını duyurdu.

Başbakan Binyamin Netanyahu da şunları söyledi: “Hamas'la anlaşma olsa da olmasa da Gazze'nin Refah şehrine saldıracağız.”

Biden'ın İsrail'e sınırsız desteği

ABD Başkanı Joe Biden'ın 207. gününe giren savaşta İsrail'e verdiği sınırsız destek, özellikle genç Demokratlar arasında sert tepkilere neden oluyor.

Biden'ın bu tutumu Demokrat Parti ön seçimlerinde “tarafsız” protesto oyları dalgasını körükledi.

Aynı şekilde bu olay, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki düzinelerce üniversitede Filistin yanlısı protesto dalgasına yol açtı.

Üniversite öğrencileri ve profesörler ABD'nin İsrail'e verdiği askeri desteği azaltmasını istiyor.

Öğrenci ve öğretmenlere yönelik sert polis müdahaleleri ulusal medyanın ve hatta medyanın gündeminin ilk sıralarında yer alıyor.

REKLAM

Biden, Cumhuriyetçi selefi Donald Trump'a karşı yeniden seçilme mücadelesi verirken, bu durum Demokratlar açısından endişelere yol açıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir