AB, Ukrayna'ya 3 milyar avroluk dondurulmuş Rus varlığını göndermeyi kabul etti

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Rusya'nın 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana, Moskova Merkez Bankası'nın AB içindeki 210 milyar avroluk varlığı, özellikle Belçika'daki “Euroclear” deposunda donduruldu.

REKLAM

Bugün Brüksel'de yapılan toplantıda, Avrupa Birliği üye devletlerinin büyükelçileri (Coroper), dondurulmuş Rus devlet varlıklarından elde edilen gelirlerin Ukrayna'ya yardım etmek için kullanılmasına karar verdi.

Bu anlaşma, savaştan zarar gören Ukrayna'nın yaz aylarından önce silah alımı ve yeniden inşası için yaklaşık 3 milyar avro almasına olanak tanıyacak.

Rusya'nın 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana, Moskova Merkez Bankası'nın 210 milyar avroluk varlığı AB içinde, özellikle de Belçika'daki emanetçi (mutemet) “Euroclear”da donduruldu.

AB Konseyi görüşmelerine başkanlık eden Belçika'nın sosyal medyada paylaştığı mesaja göre, üye ülke büyükelçilerinin haftalık olağan toplantısında anlaşma “prensip” olarak kabul edildi.

Brüksel, uzun süredir bu fonlardan elde edilen ve yılda yaklaşık 3 milyar avro olduğu tahmin edilen faizin Ukrayna'nın yeniden inşası masraflarını karşılamak için kullanıldığını savunuyordu.

AB daha sonra bu paranın bir kısmının Kiev'in askeri harcamalarını kapsayacak şekilde genişletilmesi fikrini benimsedi.

G-7'nin de desteğini alan bu plan, yakın zamanda Kongre American tarafından kabul edilen Ukrayna'ya yönelik 89 milyar avroluk yardım paketine rağmen Kiev'in askeri alanda Moskova'ya karşı güç kaybettiği bir döneme denk geldi.

Ukrayna yönetimi, AB'nin sadece faiz ödemenin ötesine geçerek Moskova'nın varlıklarına tamamen el koyup Kiev'e devretmesini ve Rusya'nın savaşın bedelini ödemesini istiyor.

Öte yandan AB ülkeleri ve Avrupa Merkez Bankası'ndan yetkililer, varlıklara tamamen el konulmasının gereksiz olduğu ve gelecekte tehlikeli bir emsal oluşturabileceği veya euronun güvenli para birimi olarak itibarına zarar verebileceği yönündeki endişelerini dile getiriyor.

Müzakereler aynı zamanda varlıkların ne kadarının yönetim ücreti olarak Euroclear tarafından tutulacağına ilişkin endişeler nedeniyle de uzun süre ertelendi; Başlangıçta bu rakam yüzde 13'e ulaştı.

Belçika, Brüksel merkezli menkul kıymetler saklama kuruluşunun elde ettiği karları vergilendirme hakkına sahiptir.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Ukrayna'ya doğrudan 1,5 milyar euro gönderme sözü verdi.

Ancak bu tutarın, Euroclear'ın defterlerindeki merkez bankası varlıklarını dondurarak elde ettiği faize mevcut kurumlar vergisi mevzuatının uygulanması sonrasında elde edildiği tahmin edilmektedir.

Anlaşmanın içeriği

Nihai anlaşma, Euroclear'ın teşvik olarak yüzde 0,3'ü elinde tutmasına izin verirken, fonlardan elde edilen gelirin yüzde 90'ı, Ukrayna'nın silah satın almasına yardımcı olmak için Avrupa Barış Aracı aracılığıyla gönderilecek.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen daha önce Ukrayna'nın mekanizma kapsamındaki ilk fonlardan Temmuz ayına kadar gelir elde edebileceğini söylemişti; Ancak hesaplama, Euroclear'ın resmi olarak varlıkların ayrımına başlayacağı Şubat ayından itibaren yapılacak.

AB büyükelçileri bugün Ukrayna'nın 50 milyar avroluk AB hibe ve kredilerinden oluşan ayrı bir kaynaktan fon alabilmesi için uygulaması gereken reformlar üzerinde de resmi olarak anlaşmaya vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir