200 milyon tondan fazla nadir toprak metali bulundu – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Gündemde, Japonya merkezli kar amacı gütmeyen “Nippon Vakfı” ve Tokyo Üniversitesi tarafından Minami-Torishima kıyılarında, Japonya'nın Ulusal Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) sınırları içinde yürütülen keşif çalışmaları yer alıyor.

Vakıf ve Üniversite kaynak jeolojisi uzmanlarından oluşan ekibin son 3 ayda 5 bin metreden fazla derinlikte ve deniz yatağının 100'den fazla bölgesinde uzaktan kumandalı sistemle arama çalışmaları tamamlandı. araç. Dolayısıyla 5 bin 200 ila 5 bin 700 metre derinlikte gerçekleştirilen son çalışmada 10 bin kilometrekarelik alanda yaklaşık 230 milyon ton çok yoğun manganez nodüllerinin varlığı tespit edildi.

JAPONYA'NIN YAKLAŞIK 75 YILLIK TÜKETİMİNİ KARŞILAYABİLİR

Keşif ekibinin liderlerinden Tokyo Üniversitesi'nden Prof. Kato Yasuhiro, açıklamasında şunları söyledi: “Bu kaynaklar ekonomik güvenlik açısından hayati önem taşıyor. Deniz ortamına olan etkiyi en aza indirerek yılda 3 milyon ton çıkarmayı hedefliyoruz.”

Uzmanlardan oluşan ekip, toplanan örneklerin analizine dayanarak araştırma alanında yaklaşık 610 bin ton kobalt bulunduğunu ve bu miktarın yaklaşık 75 yıl boyunca Japonya'nın tüketimini karşılamaya yeteceğini tahmin ediyor.

Kobalt ve nikel gibi nadir metalleri içeren, çapı en az 5 santimetre olan manganez nodüllerinin, okyanuslarda taşınan metallerin deniz dibindeki balık kılçığına benzer çekirdeklere bağlanmasıyla milyonlarca yıl içinde oluştuğuna inanılıyor.

2025 yılına kadar her gün binlerce ton nodülün yurt dışı maden gemileri aracılığıyla araştırma alanından çıkarılması, ardından özel sektör işbirliğiyle ticarileşmeye yönelik bir çerçeve oluşturulması planlanıyor.

Tokyo'ya 1800 kilometre

Manganez nodüllerinin konsantrasyonları ilk olarak 2016 yılında aynı bölgede yapılan araştırmalar sırasında, Tokyo Üniversitesi ve Japonya Deniz-Karasal Bilim ve Teknoloji Ajansı'ndan (JAMSTEC) uzmanların da dahil olduğu bir keşif ekibi tarafından keşfedildi.

Başkent Tokyo'ya yaklaşık 1800 kilometre uzaklıkta bulunan, Kuzeybatı Pasifik'te Japonya'ya ait bir mercan adası olan Minami-Torishima'da sivil nüfus bulunmuyor. Adada yalnızca Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (MSDF) personeli bulunuyor. Adanın çevresindeki 430 bin kilometrekarelik MEB'in deniz tabanında, yüksek teknolojili ürünlerin vazgeçilmezi sayılan çeşitli nadir toprak metallerinin bulunabileceği yönünde beklentiler yüksek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir