11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü. Parkinson tedavileri %90 olumlu sonuç veriyor – SAĞLIK

Parkinson, vücudun hareket kabiliyetinde çok önemli rol oynayan dopamin adı verilen maddenin beyinde tükenmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır; Hasta ve yakınlarının hayatını oldukça zorlaştırıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Nöroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, Parkinson hastalığının genel olarak ileri yaşlarda daha sık görüldüğünü belirterek, şunları söyledi: “Bu nedenle insanların yaşam süresi uzadıkça daha yüksek oranlarda görülüyor. Hastalığın en önemli dört belirtisi; Bunlar; hareketlerde yavaşlama, özellikle istirahat halinde ortaya çıkan titremeler, kaslarda sertlik ve postüral reflekslerde azalmadır.”

Hastalığın ilerlemesini tamamen durdurabilecek bir tedavi yönteminin bulunmadığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Nöroloji Bölüm Başkanı Prof. bir kişinin ömrü. Mevcut bulguların tedavisi ile hastaların yaşam kalitesinin yıllarca belli bir seviyede tutulması mümkündür. Tanı konulduktan sonra doğru tedavi yöntemleri ile %90 oranında olumlu yanıt alınabilmektedir. Tedavi yöntemleri; Bunları ilaç, ameliyat ve diğer yöntemler olarak sınıflandırabiliriz. “Etkili ilaçların çok çeşitli olması nedeniyle seçilen tedavi planının deneyimli bir nörolog tarafından geliştirilmesi çok önemli.”

Tremor tüm Parkinson hastalarında görülmez

Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Profesör, Parkinson hastalarında ilk semptomların genellikle vücudun bir tarafında başladığını ve yıllar içinde diğer tarafa doğru ilerlediğini söyledi. Yaşar Kütükçü, şunları söyledi: “Bu belirtilerin en önemlisi kişinin hareketlerinin yavaşlamasıdır. Hareketler yavaşladıkça hastanın yürüyüşü değişir; adımları küçülüyor ve kolları daha az sallanıyor. Belirtiler yüz bölgesinde de ortaya çıkabilir, bu durumda yüz ifadeleri azalır ve donuk bir ifade ortaya çıkar. Titreme çoğunlukla istirahat halinde ortaya çıkar. Çok sık eller titrediğinde; ayaklar, dudaklar ve çene daha az titriyor. “En önemli belirtilerden biri titreme olsa da bazı hastalarda bu rahatsızlık oluşmayabilir.”

Hastalık ileri evrelerde uyku düzenini etkiliyor

Profesör, Parkinson hastalığının tanısının ancak nörolojik muayene ile konulabileceğini, çünkü hastalığa özel bir laboratuvar testinin bulunmadığını söyledi. Yaşar Kütükçü, şunları söyledi: “Hastalığın son yıllarında ilaçların yan etkilerinden dolayı başka sorunlarla da karşılaşabiliyoruz. Hastalık ilerledikçe; “Eğilme duruşu” dediğimiz vücudun öne ve yana doğru eğilmesi, “donma” dediğimiz hareketi başlatmada zorluk, unutkanlık, psikiyatrik bozukluklar, kabızlık gibi sindirim bozuklukları, ürolojik belirtiler gibi sistemik etkiler de ortaya çıkabilir. ve uyku bozuklukları” dedi.

Acil durum öncesinde sinyal verebilir

Prof., gelecekte Parkinson hastalığının ortaya çıkabileceğine dair bulguların gözlemlendiği, premotor adı verilen bir aşamanın bulunduğunu söyledi. Yaşar Kütükçü, şunları söyledi: “Bu aşamanın belirtileri REM uykusu davranış bozukluğu, koku alma bozukluğu ve kabızlık olarak sıralanabilir. REM uykusu davranış bozuklukları; Uykumuzda çığlık atmak, korkmak, kollarımızı, bacaklarımızı hareket ettirmek gibi örnekleri sayabiliriz. “Bunların hepsi yıllar önce Parkinson hastalığının ön belirtileri olabilir ve bu belirtileri gösteren kişilerin hastalığa yakalanma riski daha yüksektir” diye uyardı.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir