SON DAKİKA | Günlerdir beklenen haber geldi! İsrail ve Hamas rehine takasında anlaştı

0

Son Dakika Haberi: İsrail’in Gazze saldırılarında “esir değişimi” ve ateşkes gündemdeyken beklenen haber geldi. İsrail ve Hamas rehine değişimi konusunda anlaştı. İsrail Başbakanı Netanyahu yaptığı açıklamada, “Rehineler kademeli olarak serbest bırakılacak. Hükümet bu akşam zor ama doğru bir karar verdi. Güvenlik şefleri karara tam destek veriyor. Bu anlaşma orduya hazırlık fırsatı verecek” dedi. dedi. Detaylar burada…

Netanyahu hükümeti, İsrail ile Hamas arasında planlanan rehine değişimini onayladı. Netanyahu, Ssaş kabinesi sonrasında yaptığı açıklamada, rehinelerin kademeli olarak serbest bırakılacağını söylerken, İsrail başbakanı, görüşülen anlaşmanın Kızıl Haç’ın Hamas’ın elindeki rehinelere ulaşarak gerekli tıbbi desteği sağlamasını içerdiğini söyledi.

“ABD BAŞKANI BİDEN YARDIMCI OLDU”

Netanyahu, ABD Başkanı Joe Biden’ın anlaşmanın daha fazla rehine içerecek şekilde geliştirilmesine yardımcı olduğunu ve anlaşmanın ordunun savaşı sürdürmeye hazırlanmasına olanak sağlayacağını vurguladı.

Netanyahu, Gazze Şeridi’nde geçici ateşkes sağlansa bile Hamas’la savaşı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz da anlaşmanın tüm rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik ilk adım olduğunu söyledi.

İSRAİL İLE HAMAS ARASINDA ENERJİ DEĞİŞİMİ ANLAŞMASI

İsrail ve uluslararası medya, anlaşmanın ilk aşamasında Hamas’ın Gazze’de tutuklu bulunan 50 ila 80 İsrailli kadın ve çocuğu serbest bırakacağını bildirdi.

Buna karşılık İsrail’in çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan en az 150 Filistinli tutukluyu serbest bırakmasının beklendiği bildirildi.

Gazze’de 4 günlük ateşkes ilan edilerek esir değişiminin gerçekleşeceği ve anlaşma kapsamında günde yaklaşık 300 kamyonun Gazze’ye girmesine izin verileceği belirtildi.

İsrail’e göre Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nda 239 İsrailli tutuklu bulunuyor.

Thumbs_b_c_2f4c690d35b02b5e1c72f9197e5ba7cd

İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7.000 Filistinli tutuklu bulunuyor ve bunların 2.000’den fazlası idari tutukludur.

İsrail güçleri, 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaklaşık 3 bin Filistinliyi tutukladı.

İSRAİL’İN HAMAS İLE 2011 YILINDA ENERJİ DEĞİŞİMİ ANLAŞMASI

Hamas’ın 11 Ekim 2011’de Mısır üzerinden İsrail ile imzaladığı esir değişim anlaşması kapsamında cezaevlerindeki 1.027 Filistinli tutuklu, bir İsrail askeri (Gilad Şalit) karşılığında serbest bırakıldı.

Ancak İsrail, serbest bırakılan Filistinlilerin bir kısmını yeniden tutukladı ve daha önce verilen cezaları yeniden uyguladı.

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Çocukların tartışmasına baba da karışınca kan döküldü!  Muhtar öldürüldüÇocukların tartışmasına baba da karışınca kan döküldü! Muhtar öldürüldü
Korkunç kaza!  2 ölü, çok sayıda yaralıKorkunç kaza! 2 ölü, çok sayıda yaralı
CHP lideri Özel, CHP lideri Özel, ‘Adalet Ateşi’ eylemine katıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku