Sıfır otomobile el altından para alarak oda başkanını bile dolandırmaya çalıştılar

0

Antalya’da sıfır otomobil satan bir bayinin sinsi bir komisyon alarak kendisini dolandırmaya çalıştığını öne süren Antalya Emlakçılar, Oto Bayileri, İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, “Aracın değerini 800 bin TL, eldeki 200 bin TL’yi istediler. 800.000 TL’lik faturayı kesiyorlar ama aldıkları 200.000 TL faturada yok. Bunun gibi binlerce şikayet alıyorum” diyen Çağlar, ikinci el araçlarını sıfır üzerinden satmak isteyen ve denetlenmek istemeyen satıcıların da telefonla pazarlık yaptıklarına dikkat çekti.

Antalya Emlakçılar, Araba Satıcıları, İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, Antalya’da bu konuda çok sayıda şikayet aldığını belirterek, denetimlere daha fazla ağırlık verilmesini istedi.

“Aracın değeri 800 bin TL, masanın altından 200 bin TL istedi”
Çağlar, kendisinin de yaşadığı bir olayı anlatarak, “Geçenlerde bir akrabam, ÖTV indiriminden yararlanarak yüzde 90 engelli bir yakınına araba almak için bayiye gitti. Bayi arabanın olmadığını söyledi. Bu yüzden yukarıdaki satıcıya gittim. Çalışanlar araç olmadığını söyleyince müdürle görüşmek istediğimi belirttim. Müdür geldi istediğimiz arabanın olmadığını söyledi sonra bana 200 bin TL verirsen arabayı bulabileceğini söyledi. Önce yok dedi, sonra bizzat 200 bin TL verirsem bulurum dedi. Otomobilin değeri 800 bin TL, elde 200 bin TL oldu. 800 bin TL’lik fatura kesiyorlar, aldıkları 200 bin TL faturaya yansımıyor. Yanlış olduğunu söyledim. Daha sonra sattığı arabayı 1 ay sonra değiştiremeyeceğini söyledi.

“150-200 BİN FAR VERDİLER ARABAM VAR DİYORLAR”

Bayilerin daha sık denetlenmesi gerektiğini belirten Çağlar, “Yeni çıkan yasa çok güzel ama denetimlere ağırlık verirseniz sonuç alırsınız. Bunun gibi binlerce şikayet alıyorum. Müşteri yeni araba almaya gidiyor, araba yok diyorlar. Sonra araba var derler 150-200 bin TL fark ödemişsiniz. Herkese vermiyorlar, şikayet etmeyene veriyorlar. Öncelikle kimliklerinin tespit edilmesi gerekiyor” dedi.

“İKİNCİ EL ARAÇLAR SIFIR ARAÇLARIN ÖTESİNDE SATIŞI DEVAM ETMEKTEDİR”

Çağlar, “Bu konunun ele alınması gerekiyor. Memurlarımız sivil olarak gitsinler olayı bilsinler mesela. Kullanılmış otomobiller, yeni otomobilleri geride bırakmaya devam ediyor. Oda olarak bizi temizlesinler biz denetleyelim. İl Ticaret Müdürlüğümüz denetimler yapıyor ama şikayetçi bulmakta da zorlanıyor.

“İNTERNETTE 80 TL YAZAR, TELEFONDA 800 BİN TL DER”

Reklam sitelerinde 2. el otomobil satış verilerine bakılmaması için “0” rakamlarının silinmesini değerlendiren Çağlar, “Devletimiz bu sıfırları atanlarla direkt konuşacak. Bu iş zor değil. Mesela vatandaş satıcıya ’80 TL’ye araç var mı’ diye sorduğunda yanıt alıyor. Telefonda 800 bin TL’si olduğunu iddia ediyor. Kabul edilen yönetmelik fiyatları etkilemedi, etkilemez. İlk iş sitelerin kontrolünü ele geçirmek, uyuşturucu satıcıları ve korsan satıcıları.

“15 bin korsan emlakçıdan 2-3 bin yabancı var”

Turistik bir şehir olan Antalya’da 6 bin üyesi olduğunu ancak 15 bin korsan emlakçı olduğunu belirten Çağlar, “Benim tüccarlarımın devlette her türlü sicili var. Kayıtlı tacirlerin her adımı devletimize ücret olarak geri döner. 15 bin korsan emlakçının 2-3 bini yabancı. Hiçbir şey vermeden ticaret yapıyorlar. Bizden daha fazla ticaret yapıyorlar. Burada hem biz hem de devletimiz kaybediyor. Sosyal medyada gruplar kurup oradan alışveriş yapıyorlar. Kendi ırkından insanlara kendi dillerinde satış yapıyorlar.”

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi Diyarbakır’da kuruluyor
Uyuşturucu satıcısı yolcu otobüsüne bindirildiUyuşturucu satıcısı yolcu otobüsüne bindirildi
Diyarbakır'da yüzme kursuna giden çocuklara spor malzemesi desteği sağlandıDiyarbakır’da yüzme kursuna giden çocuklara spor malzemesi desteği sağlandı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku