Dünya Dergiler Birliği, eğitimci yazar Asım Gültekin’i andı

0

Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi’nde Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma etkinliğine edebiyat dergileri temsilcileri katıldı.

Etkinlikte katılımcılar Asım Gültekin ile nasıl tanıştıklarını ve anılarını anlattılar.

DERGİBİR Ekin’in yönetim kurulu üyesi ve yayın koordinatörü Murat Ayar, Gültekin’in herkesin hayatına dokunan izleri olduğunu belirterek, “Asım Gültekin birlikteliğe çok önem verirdi. Onun için dergileri birer buluşma noktası olarak görürdü. Burada olmak hem kendisine hem de ruhumuza şifa veriyor” dedi.

Dünya Dergiler Birliği Başkanı Metin Uçar da Asım Gültekin’in sarı yeleğini işaret ederek şunları söyledi:

“Dünyevi bir duruşu vardı. Hiç bir dünyevi parayı esirgemez, kazandığı parayla kitap, dergi alıp gençlere dağıtırdı. Yeni tanıştığı gençlere ‘Dergi mi çıkarıyorsunuz?’ diye sordu, “Neden onu çıkarmıyorsun?” Konuştu, gençleri yazmaya ikna etti.Bildiklerini kendine saklamayan, sürekli paylaşan ve yoğunlaştırarak çoğaltan bir görünümü vardı.Her şeyden önce gençlerin potansiyelinin ortaya çıkmasını savunan ve onlara yön veren Asım Gültekin, giyimiyle, giyimiyle, şekli ve üslubuyla mütevazi bir insandı.”

Şair Hüseyin Akın ise 1990’lı yıllarda Kardelen ve Dus Çınari dergilerine gönderdiği yazılardan tanıdığı Gültekin’in öğretmenlikte örnek alınması gerektiğini söyledi.

Gültekin ile vefatından 10 gün önce görüştüklerini kaydeden Akın, “Asım’ın dünyasının odak noktası kitap ve dergilerdi. Etimolojiye meraklıydı. Gelişen ve değişen bir karakteri vardı. Dünyadaki gelişmeleri iyi takip edip misyonunu çok iyi belirledi. Çok güzel ve değerli işler yaptı.” o ifadeleri kullandı

Hiç çıkarmadığı yeleğiyle genç dergiciler arasında “Derviş Baba” lakabıyla tanınan Asım Gültekin, vefatına kadar birçok derginin yayınlanmasına öncülük etti.

AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özet olarak Anadolu Ajansı internet sitesinde yayınlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku