CHP’de tarihi kurultay! Kemal Kılıçdaroğlu mu Özgür Özel mi? Yeni genel başkan kim olacak?

0

CHP’nin konferans günü geldi çattı. Yeni başkan kim olacak? Kemal Kılıçdaroğlu işini kaybedecek mi? CHP seçmeninin merakla beklediği sorular bugün yanıt bulacak. Şu ana kadar 7 cumhurbaşkanının toplandığı CHP kurultayına yarın 1368 delege yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gidecek. Kongrede, Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel, Örsan Öymen, İlhan Cihaner Görmek Ünal Karahasan yarışacak.

Bugün ve Pazar günü yapılacak CHP’nin büyük kurultayı için geri sayım başladı.

  1. Kuruluş yıl dönümünü kutlayan CHP, bugüne kadar 19’u olağanüstü olmak üzere 56 kongre gerçekleştirdi.

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kongresi” sloganıyla 4-5 Kasım’da Ankara Spor Salonu’nda yapılacak.

Ekrem İmamoğlu’nun başbakan olacağı kurultayda 13 yıldır cumhurbaşkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu ile Manisa Milletvekili Özgür Özel yarışacak.

DELEGELER İÇİN KESİN İŞARETLEME! İSTANBUL’DAN ÖZGÜR ÖZEL’E DESTEĞİ…

Kongrede 1368 kongre delegesi yeni başkan ve Başbakan üyelerini belirleyecek.

CHP genel başkanlığına aday olabilmek için 65 delegenin imzasına ihtiyaç duyulacak, partinin Meclis üyeliğine aday olabilmek için ise 10 delegenin imzası gerekecek.

Her iki adayın da kongre öncesinde delegelerin desteğini almak için attığı adımlar dikkat çekiyor.

Özgür Özel bu kapsamda İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile görüştü.

Çelik, Özel’e 185 İstanbul delegesinin destek vereceğini açıkladı.

Dün CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol liderliğindeki 55 il başkanı, kongre delegelerini temsilen Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerini bir bildiri yayınlayarak açıkladılar.

2

Özgür Özel’in kendisine destek vermek için il başkanlarıyla görüşmelerine devam edeceği belirtilirken, Kılıçdaroğlu’nun bugün Ankara’da kongre delegeleriyle akşam yemeğinde bir araya gelmesi bekleniyor.

Başbakan ve YDK ÜYELERİ DE BELİRTİLECEK

“İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kongresi” sloganıyla gerçekleştirilecek 38. Olağan Kongre’de, cumhurbaşkanının yanı sıra Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri de bir araya gelecek. kararlı konuş.

Kongrede adaylar arasında uzlaşma sağlanması halinde Başbakanlık seçimlerinin “blok liste” ve “fermuar” yöntemiyle yapılması bekleniyor.

Kara listede anlaşma sağlanamaması durumunda her aday “anahtar liste”yi açıklayacak ve boş listeden kendisine yakın isimlerin Başbakanlığa girmesini sağlamaya çalışacak.

CHP’de 60 kişilik Başbakan, kongreden sonra en yetkili kurul olarak görev yapıyor.

MYK üyeleri Başbakan içinden atansa da milletvekilleri ve belediye başkanlarının listeleri de Başbakan tarafından onaylanıyor.

ADAYLAR KONFERANS ÖNCESİNDE SON MESAJLARINI VERDİLER

Bugün başlayan CHP kurultayında başkanlık için yarışacak olan Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel, Örsan Öymen ve İlhan Cihaner’in ortak mesajı, kurultayın demokrasi şölenine dönüşeceği yönünde.

Kemal Kılıçdaroğlu: Güzel ve eğlenceli bir konferansımız olacak, huzur dolu bir konferansımız olacak, hep birlikte şenlik havasında bir konferansımız olacak.

Özgür Özel: Kürtleri, Türkleri, Alevileri, Sünnileri, sağcıyı, solu, yoksulu, güvencesiz işçiyi vuracak bir politika sözü veriyorum. Partimizin bir süredir izlediği ürkek ve pasif politikaya karşı cesur ve kararlı bir politika öneriyorum. Sokaklardan kaçan değil, sokakları, meydanları örgütleyen bir CHP sözü veriyorum.

Örsan Öymen: Kongre delegelerine çağrıda bulunuyorum: Kongrenin birbirinden pek de farklı olmayan 2 adayla planlanmasına ve mühendisliğine, bu despotik uygulamalara ve özgür iradenizi bastırmaya çalışan güç gruplarına karşı isyan edin, emin olun. kurultay gününden önce tüm adayların sizin imzanızla başvurmasını, demokratik bir kurultayın önünü açmasını; Gelin birlikte tarih yazalım.

İlhan Cihaner: Delegelere iki adayın yarıştığını ve diğerlerini görmezden geldiğini hatırlatmaya çalışıyorlar. Partiyi bugüne getiren uygulamalardan hem merkeziyetçilerin hem de değişim savunucularının sapmadığını görüyoruz. Dolayısıyla bu iki yapının farklı bakış açılarının kongreye yansıtılması gerekmektedir.

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
“Yaşanacak yıkım hayal bile edilemez”
Açıklama şu şekilde: Biden ile Netanyahu arasında işler kopmak üzere!Açıklama şu şekilde: Biden ile Netanyahu arasında işler kopmak üzere!
Çanakkale açıklarında korkutan depremÇanakkale açıklarında korkutan deprem

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku