Bosna Hersek’teki savaşta Sırpların öldürdüğü 2 Boşnak sivil daha toprağa verildi

0

Ülkede 1992-95 savaşında şehit olan ve 31 yıl sonra kimliği tespit edilen 1960 doğumlu Ferid Şikiriç ve İzet Mesiç, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Hüseyin Kavazoviç’in kıldırdığı cenaze namazının ardından gözyaşları içinde toprağa verildi.

Cenaze törenine katılan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Bosnalı üyesi Denis Beciroviç, kurbanları andığını ve katliamda 3 aylık bir bebeğin de öldürüldüğünü söyledi.

Katliamları “tarif etmesi zor bir trajedi” olarak nitelendiren Beciroviç, “Kurbanların haklarını korumak bizim sorumluluğumuz, bir anma ve anma kültürü geliştirmek yükümlülüğümüz var. Holokost’u inkar edenlere karşı hakikat ve adalet için savaşma gücünü her zaman bulmalıyız. Dünyada pek adalet yok ama bunun için elimizden geldiğince yasal bir şekilde mücadele etmeye çalışmalıyız” dedi. dedi.

Denis Beciroviç, kurbanlar için bir anma merkezi kurulmasını da destekleyeceğini söyledi.

Bosna-Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü sözcüsü Emza Fazliç, Mesiç’in dört erkek kardeşi ve babasının da Sırp saldırılarında öldürüldüğünü söyledi.

Mesiç’in kardeşi Mirzet Mesiç, yaslarının dinmeyeceğini ancak namaz kılabilecekleri bir mezar olmasının kendilerini rahatlattığını söyledi.

Prijedor’a ne oldu?

Mart 1992’de, Bosna’daki savaş henüz yeni başladığında, eski Yugoslavya Devlet Güvenlik Servisi’nin (UDBA) başına atanan Sırp asıllı Simo Drljaca, Prijedor’daki 13 polis karakolunda görev yapan 1775 Sırp’ı bir ay içinde silahlandırdı.

29 Nisan gecesi Sırp birlikleri, o zamanlar çoğunluğu Boşnak olan Prijedor şehrini ele geçirdi. Ağır silahlı Sırp birlikleri 23 Mayıs 1992’de Prijedor çevresindeki köylere saldırdı. Prijedor ve çevresinde meydana gelen katliamda 102’si çocuk 3.176 sivil hayatını kaybetti.

31 Mayıs 1992’de yerel radyo istasyonlarında yapılan bir duyuruda Sırplar, “Sırp olmayanların evlerinin pencerelerine beyaz çarşaf asmalarını ve dışarı çıktıklarında kollarına beyaz kurdele bağlamalarını” emretti. İşgalci Sırpların talimatlarına uymak zorunda kalan Sırp olmayan siviller bu yöntemle tespit edildi. Tespit edilenler esir kamplarına götürülerek katliam, işkence ve tecavüze maruz bırakıldı.

O sırada Prijedor’dan yaklaşık 30.000 sivil Omarska, Keraterm, Kozarac, Trnopolje ve Manjaca’daki toplama kamplarına sürüldü. Onbinlerce insan vatanından sürüldü.

Prijedor katliamında hayatını kaybeden ve kimlikleri tespit edilen Boşnak siviller, her yıl 20 Temmuz’da düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa veriliyor.

AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özet olarak Anadolu Ajansı internet sitesinde yayınlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku