Antalya’daki kavurucu sıcak, tarlalara serilen halıların daha fazla pastelleşmesini sağlayacak

0

Bitkilerden elde edilen kök boyalarla orijinal tezgahlarda üretilen el dokuması halılarıyla ünlü Döşemealtı’nda yüzlerce dönüm tarım arazisi, hasattan sonra halılara ev sahipliği yapıyor.

Dokuma tezgahlarında kök boyalı ipliklerle dokunan desenleriyle ünlü Türk halı ve kilimleri, yurdun çeşitli yerlerinden ilçeye getiriliyor, yıkanıyor, kurutuluyor ve onarılıyor.

Halılar daha sonra güneşte kendilerini mikroplardan arındırmak ve pastel rengini değiştirmek için tarlalara serilir. Hasat için günlerdir tarlalarda ter döken işçiler bu kez aynı tarlalarda çalışıyor.

Binlerce halının yan yana dizildiği tarla, fotoğraf tutkunlarının da ilgisini çekiyor.

“USLY, YURT DIŞINA HALI GÖNDERİYORUZ”

Killik Mahallesi’ndeki halı ticareti şirketinin saha sorumlusu Ayşe Akbaba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yazın gelmesiyle birlikte bölgede yaklaşık 50 yıldır “halı sahalarının” oluştuğunu söyledi.

Her firmada en az 3-4 bin halı olduğunu belirten Akbaba, her gün ters dönen ve kıvrılan halıları tamir edip, belirli aralıklarla tozlarından arındırdıklarını söyledi.

Eylül ayından bu yana yazın güneşte kalan, rengi matlaşıp pastel renge dönen halıları tarlalardan topladıklarını anlatan Akbaba, “Halıları genellikle yurt dışına gönderiyoruz. Rengi matlaşan Türk halıları büyük ilgi görüyor.” dedi.

Antalya’da etkili olan kavurucu sıcaklardan dolayı sıkıntı yaşadıklarına işaret eden Akbaba, “Kavurucu sıcaklar Antalyalılar ve işçilerimiz için kötü oldu ama halı ve kilimlerimize iyi geldi. Çabuk olgunlaşmasını sağladı, renkler daha çabuk priz aldı. Sıcaklıklar halıların renklerini daha pastel yapacak. Halılarımızın sıcaklığından memnunuz.” dedi.

Akbaba, son yıllarda çok sayıda ziyaretçilerinin olduğunu kaydederek, gelin ve damadın halı sahaları ziyaret ederek fotoğraf çektirdiklerini kaydetti.

İşçilerden Nilsu Akbaba, üniversite sınavına hazırlandığını ve okul harçlığı için halı sahalarda çalıştığını söyledi. Her sabah yeni halı serdiklerini anlatan Akbaba, sıcakların kendilerini zorladığını ama halılara iyi geldiğini söyledi.

Yaklaşık 3 aydır halı sahalarında çalıştığını anlatan Fadime Sena Çelik, rengarenk desenli halılar arasında çalışmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Sena Orman, bu yıl sıcaklardan dolayı halı renklerinin daha pastel olmasını beklediklerine işaret etti.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yangında ev, traktör ve çiftlik yemek pişirmek için yandı.
Afrika'yı Tokat'ta aratmayan görüntülerAfrika’yı Tokat’ta aratmayan görüntüler
Toroslar belediyesinde işçinin en düşük maaşı 15 bin 500 lira olduToroslar belediyesinde işçinin en düşük maaşı 15 bin 500 lira oldu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku